100 lat PCK - relacja z konferencji

4 kwietnia 2019r. na terenie Centrum Edukacji Nauczycieli odbyła się konferencja „100 lat PCK” organizowana wspólnie z Oddziałem Rejonowym PCK w Koszalinie. W czasie konferencji zebrani wysłuchali  wykładu historycznego prof. nadz. dr hab. Michała Polaka i dr Anety Chmielewskiej-Szymańskiej na temat historii powstania i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny dzieci przedszkolnych i szkolnych na temat 100 lecia PCK. Dalsza część konferencji to grupowe wykłady i dyskusje panelowe dotyczące czterech obszarów działania PCK; ratownictwo (prowadząca Klaudia Ludwikowska - instruktor pierwszej pomocy PCK) honorowe krwiodawstwo (Kazimierz Raczyński - wieloletni honorowy krwiodawca, prezes  Klubu HDK PCK "Ekonom"), wolontariat (prowadząca Zofia Hafke - Prezes Koszalińskiego Centrum Wolontariatu) przykłady dobrych praktyk w ramach idei PCK (prowadzący Marcin Maślanka, Aneta Pianka, Krystyna Struś). Oprócz wykładów i dyskusji był również punkt poboru krwi przygotowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa ze Szczecina (krew oddało 29 honorowych krwiodawców), punkt rejestracji dawców szpiku. Dodatkowo dla wszystkich chętnych osób przez ratowników Grupy Ratownictwa PCK w Koszalinie prezentowane były pokazy pierwszej pomocy.