Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu  (DBI). Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Obecnie to wydarzenie angażuje państwa z całego świata. W dobie pandemii, a co za tym idzie zwiększonej aktywności online zarówno dorosłych, jak i młodzieży, DBI jest dobrą okazją do tego, by propagować działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci. Organizatorem wydarzeń w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, a także firmy i osoby prywatne do wspierania przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Mogą mieć one formę zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych oraz konkursów. Za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl  do końca marca 2021 r. można dokonać zgłoszenia. Lokalni organizatorzy akcji DBI otrzymają propozycję materiałów edukacyjnych i promocyjnych, dostępną w formie online. Będą to gotowe propozycje lekcji zdalnych do przeprowadzenia z uczniami, webinary dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi wspierające ich w przygotowaniu zdalnych zajęć, banery oraz grafiki. Przygotowywany jest także konkurs  na najciekawszą inicjatywę DBI.
Dla zwycięzców są przewidziane nagrody.

ZGŁOŚ INICJATYWĘ DBI

źródło: Kurier Edukacyjny Wydawnictwo Operon