Jak radzić sobie w kryzysie? Wsparcie w czasie wojny.

W obliczu tragedii w Ukrainie Uniwersytet Dzieci w Klasie dodaje do swoich działań specjalne komunikaty, którymi chce wesprzeć dzieci, rodziców i nauczycieli.

Poniżej  linki do wartościowych treści, w których znajdziecie Państwo informacje o tym, jak dbać o siebie i wspierać dzieci w tym trudnym czasie. W ramach cyklu webinarów #UDdlaDorosłych, zorganizowane będą spotkania ze specjalistami, dotyczące różnych aspektów obecnego kryzysu.

Jak wspierać siebie?

4 rady, jak bronić się przed rosyjską dezinformacją

Odcinek specjalny od profesjonalnego dziennikarza z podcastu Dział Zagraniczny. Maciej Okraszewski omawia w nim 4 zasady pozyskiwania wiarygodnych informacji i ochrony przed fake newsami.

Strach i poczucie bezsilności – jak sobie z tym radzić?

Drastyczne informacje przekazywane w mediach powodują, że my – dorośli – przechodzimy w stan emocjonalnego kryzysu. Jak reaguje wtedy nasze ciało i co wtedy czujemy? Poniżej artykuł, który pomoże świadomie spojrzeć na te procesy.

Jak wspierać ucznia?

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?

Zadbanie o dzieci, między innymi przez rozmowę i okazywanie wsparcia, jest teraz niezwykle ważne. Z artykułu od Kosmosu dla dziewczynek, dowiemy się, jak rozmawiać z dzieckiem o konflikcie.

Jak uczyć dzieci tolerancji?

Już niedługo pod opieką wielu placówek edukacyjnych w Polsce znajdą się dzieci uchodźców z Ukrainy. Do niektórych szkół uczęszczają również dzieci z Rosji i Białorusi, które padają ofiarą niesłusznej agresji. Przygotuj swoich uczniów do nowej sytuacji, uczul go na empatię oraz NIE pozwól, aby kierowało się uprzedzeniami.

Zbiór materiałów do wykorzystania w trakcie lekcji

Temat wojny w Ukrainie pojawia się również w szkolnych klasach. Warto w tym czasie skupić się na samopoczuciu i lękach dzieci, czy uczulić je na to, skąd czerpią informacje (zwłaszcza w przypadku nastolatków).

źródło:Uniwersytet Dzieci w Klasie