Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ

Maseczka na egzaminie? MEN przygotuje wytyczne

Resorty zdrowia i edukacji opracują wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów maturalnych i ósmoklasitów, ale nie wiadomo na razie, czy uczniowie będą musieli nosić maseczki i jaki będzie limit osób zdających w jednej sali. Pierwsi do tegorocznych egzaminów zewnętrznych przystąpią maturzyści.

Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że jego resort wyda wytyczne dotyczące zasad przeprowadzania egzaminów. Nie jest jeszcze przesądzone, jak będą wyglądać - nie wiadomo, czy uczniowie będą musieli pisać egzamin w maseczkach, ale resort nie wykluczył takiej opcji.
Szczegółów na razie nie ma. Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia - poinformował w piątek resort edukacji. Samych wytycznych, jak miałoby to wyglądać, jeszcze nie ma, bo - jak stwierdza Dariusz Piontkowski - jest na to jeszcze za wcześnie. W opracowaniu wytycznych pomoże resort zdrowia, będą znane bliżej terminu egzaminów. - Najtrudniejszy będzie ten moment, w którym uczniowie będą przychodzili na egzaminy do szkoły i wtedy nie mogą się tłoczyć przed wejściem do sali gimnastycznej czy lekcyjnej, trzeba będzie więc prawdopodobnie poprosić uczniów, aby znacznie wcześniej przyszli na egzamin i zachowali te odległości dwóch metrów od siebie. Wtedy powinni też nosić maseczki – mówił szef MEN w wywiadzie dla WP.

Problemy lokalowe i kadrowe

Minister zapewniał też, że w pierwszej kolejności przywrócona zostanie praca przedszkoli. Sceptycznie zarówno do pomysłu organizacji egzaminów, jak i otwarcia placówek dla najmłodszych, podchodzą związkowcy. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, krytykował MEN za opieszałość w kwestii decyzji o terminach egzaminów. Otwarcie przedszkoli uważa natomiast za nierozsądn

- Nie jesteśmy w stanie organizować zajęć w przedszkolach tak, by dwadzieścioro dzieci w grupie siedziało w odległości dwóch metrów od siebie. To niebezpieczne dla dzieci, ich rodziców i pracowników. Mogłoby doprowadzić do znacznego wzrostu zachorowań i zamiast odmrożenia gospodarki moglibyśmy mieć jeszcze większy zastój. Rząd powinien pomyśleć raczej nad rozszerzeniem prawa do zasiłków na opiekę nad dziećmi - tłumaczył Prawo.pl.

- Bezpieczne przeprowadzenie egzaminów nie będzie łatwe, nie wiem, czy rząd bierze to pod uwagę, bo wszystkie decyzje poznajemy bardzo późno, do piątku nie wiedzieliśmy choćby, czy uczniowie w poniedziałek pójdą do szkoły, bo MEN zwlekał z ogłoszeniem dotyczącym kontynuowania zdalnego nauczania - mówi Prawo.pl Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Uważam, że w obecnej sytuacji należałoby zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty i ograniczyć się jedynie do przeprowadzenia matury. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, to myślę, że powinno wykorzystać się hale, na których odbywają się targi, np. Expo. Dzięki temu bez większego problemu dałoby się zapewnić odstęp pomiędzy piszącymi. Nie słyszymy też na razie nic o środkach ochrony osobistej dla nauczyciel, a przecież powinny one zostać zapewnione osobom, które zasiadają w zespołach egzaminacyjnych, podobnie zresztą jak testy, choć wątpię, żeby tak było, skoro brakuje ich nawet dla medyków - dodaje.
Sceptycznie podchodzi do kwestii otwierania przedszkoli, zauważając, że bez odpowiednich środków. - Aby było to naprawdę bezpieczne, takie wejście do placówki powinno przypominać izbę przyjęć. Tu także trudno mi uwierzyć, że dla pracowników znajdą się i testy, i środki ochrony. A to kluczowe dla bezpieczeństwa nauczycieli, dzieci i rodzin tych wszystkich osób - tłumaczy Marek Pleśniar.


Monika Sewastianowicz

 

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/oswiata/wytyczne-dotyczace-egzaminow-2020-koronawirus,499844.html?fbclid=IwAR1kh6Rl23JHBEfDKMokd25qFY4KJKrclcLZfBTIYow_Pdp9Q2VG0tUsc74