Symbaloo - platforma do pracy z uczniami w zdalnym nauczaniu

Platforma Symbaloo.com znana jest przede wszystkim jako strona, na której można gromadzić i organizować linki stron  potrzebnych materiałów  i zasobów online. Zakładki w odróżnieniu od innych przybierają formę kafelków,  w które można wpisać dowolną ikonę , by graficznie wyróżniać linki i łatwiej do nich sięgać w razie potrzeby. Podstawowe konto jest bezpłatne (choć jest wersja płatna też) Założone konto pozwala korzystać z zakładek na każdym urządzeniu. Do tej platformy dołączony jest moduł służący do tworzenia lekcji.

    

Rzadziej czytam czy słyszę o wykorzystaniu  zasobów Symbaloo do kreowania lekcji, a w zasadzie -  jak wskazuje nazwa - do tworzenia ścieżki edukacyjnej Learning Paths.

https://learningpaths.symbaloo.com

To narzędzie może okazać się przydatne zarówno w szkole podstawowej, jak i dla uczniów szkół ponadpodstawowych.  Umożliwia tworzenie lekcji lub cyklu lekcji czy projektu edukacyjnego krok po kroku. Ścieżka edukacyjna zbudowana jest z kafelków. W każdy z nich można wpisać temat, dołączyć  materiały tekstowe lub multimedialne, wykreować zadania w formie bardzo zróżnicowanych zadań, wyposażyć uczniów we wskazówki i wyjaśnienia. Można skorzystać z zasobów podpowiadanych przez wyszukiwarkę  lub dołączać swoje. Choć z reguły nauczyciele wolą polecać uczniom materiały wg własnych intencji, jednak czasem te podpowiedzi mogą być inspirujące.  Zadania nie muszą być wykonywane na platformie. Można proponować uczniom pracę w zeszytach czy na tablicy w chmurze, np. Padlet.  Szata graficzna ścieżki może być kolorowa lub bardziej stonowana. Materiał da się publikować za pomocą różnych portali społecznościowych, linkiem, pocztą mailową czy wpisać w QR kod. To zależy od potrzeb uczniów, celów nauczyciela. Pełne wykorzystanie funkcji tego kreatora daje posiadanie konta przez ucznia i przez nauczyciela. Korzystanie z edytora lekcji i zadań jest proste. Szablony przejrzyste. Wadą jest to, że narzędzie nie zostało spolonizowane, więc język angielski może nieco utrudniać jego wykorzystanie. Chyba, że będziemy korzystać z tłumacza przeglądarki Chrome, wtedy jest łatwiej tłumaczyć, trudniej rzeczywiście wpisywać tekst w szablony. Kilka informacji w prezentacji schowanej  w ilustracji.

Proszę wypróbować. 

kliknij w obrazek

 

Opr. Mariola Rink-Przybylska