W mediach pojawiają się bardzo niepokojące informację, że w dobie obowiązkowej izolacji wzrasta przemoc w domach. Pracownicy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży w dniach 2 – 11 marca (przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego) odnotowali 294 niepokojących informacji od dzieci, a w okresie 16 – 25 marca było ich już 429. Od początku roku przeprowadzili 175 interwencji (w sytuacjach dotyczących zagrożenia życia), w samym marcu było ich 79 (a od 17 do 31 marca - 41). (źródło: dziennik bałtycki.pl).
Sytuacja dzieci z rodzin zagrożonych przemocą domową jest teraz szczególnie trudna. Wcześniej dziecko nie przebywało ze swoim oprawcą 24 godziny – wychodziło do szkoły, mogło w trudnych sytuacjach uciec do babci, sąsiadów, koleżanki… Obecnie nie mają gdzie, są przez całą dobę narażone na przemoc. Trudno im nawet czasami zasygnalizować, że dzieje się coś złego – jak zadzwonić, gdy sprawca jest obok?
Jeśli jesteś wychowawcą takiego dziecka, pomóż mu. Mamy wiedzę, w których rodzinach są założone Niebieskie Karty, w których sytuacja była już wcześniej trudna. Warto nawiązać z tymi dziećmi kontakt w bezpieczny sposób, np. jeśli znamy do nich numer – to telefonicznie, a może mail lub facebook. Pokażmy, że cały czas troszczymy się o nie, że mogą liczyć na nasze wsparcie. Przekażmy najważniejsze, bezpłatne numery telefonów zaufania, gdzie mogą uzyskać pomoc od psychologów. Przygotuj z nimi plan awaryjny. W przypadku jakiś wątpliwości, trudności można skorzystać z pomocy konsultantów Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.
Rzecznik Praw Obywatelskich 11 kwietnia umieścił na swojej stronie „Plan awaryjny – jak szukać pomocy, gdy doświadczamy przemocy w trakcie pandemii”. Po małych modyfikacjach można też zasugerować go dziecku. www.rpo.gov.pl/raport_1/1122
Osobisty plan awaryjny
Gdzie uzyskać obecnie pomoc psychologiczną w Koszalinie? Na stronach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie od 9 kwietnia znajdziemy numery telefonów, gdzie możemy zwrócić się pomoc i wsparcie.
Dla wszystkich osób w sytuacji kryzysowej
Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego MEDISON
Całodobowa infolinia: tel. 94 712 55 55
Dla dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych
Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
tel. 504 226 401 (poniedziałek-piątek, 8.00-15.00)
tel. 695 636 250 (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00)
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej
dla Dzieci i Młodzieży - I poziom referencyjny
szczegółowe informacje pod nr tel. 94 341 77 27
Stop przemocy wobec dzieci i młodzieży
Telefon całodobowy: 506 260 523
.
Kilka linków do stron ogólnopolskich instytucji, stowarzyszeń zajmujących się przemocą domowa oraz ogólnopolskich telefonów zaufania
Teresa Ogniewska