Minimediacje - rozwiązywanie sporów w edukacji wczesnoszkolnej

Marzy nam się świat bez kar i nagród, bez punktowych systemów wychowawczych oraz słoneczek i chmurek. Jak już wiele osób miało okazję przekonać się na własnej skórze, skutki uboczne tych metod są bardziej obciążające niż to początkowo zakładano. Stąd coraz więcej edukatorów, rodziców oraz placówek edukacyjnych poszukuje innych możliwości. Jedną z nich są, oparte na języku empatycznym zwanym Porozumieniem bez Przemocy, dwa narzędzia mediacyjne: Minimediacje SNO oraz Kręgi Naprawcze.

Minimediacje to narzędzie do wykorzystania przy codziennych konfliktach dziecięcych oraz nastoletnich. Sprawdza się również do empatycznego słuchania a co za tym idzie budowania bliskich relacji z grupą, które są podstawą w tej szkole. Z Minimediacji została przeszkolona cała kadra szkoły dzięki czemu łatwiej wykorzystywać to narzędzie regularnie.

Co może zrobić placówka już istniejąca, która chciałaby przestawić się na inny sposób pracy? Są dwie możliwości: może znaleźć "empatycznego asystenta", który dzięki regularnej pracy z kadrą i dziećmi a najlepiej też z rodzicami pomoże placówce przestawić się na wykorzystanie metod mediacyjnych. Ten sposób wybrało leśne przedszkole "Na tropie", którego doświadczenie prezentujemy w poniższej prezentacji. Druga opcja to zainwestowanie w rozwój jednego lub więcej nauczycieli. Po odpowiednich lekturach i warsztatach będą oni w stanie przeszkolić resztę kadry i wprowadzić Minimediacje SNO, Kręgi Naprawcze czy inne metody tego typu do swojej placówki. Wymaga to na pewno czasu.

Praca z tego typu narzędziami jest równoznaczna z akceptacją przez całą kadrę przeznaczenia czasu na przyjrzenie się swoim własnym uczuciom, potrzebom, przekonaniom. To wyzwanie, które daje niesamowitą szansę na rozwój wszystkich członków wspólnoty. Gorąco zachęcamy wszystkich do wkroczenia na tę drogę.

Zapraszam na wystąpienie Alicji Staszczuk podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2020 w Warszawie:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=79&v=Sff5KA8xl9c&feature=emb_logo

 

źródło:https://www.edunews.pl