K - Ciekawa książka o uczeniu się

Joanna Gołębiowska-Szychowska, Łukasz Szychowski, Powiem ci, jak się uczyć, Przewodnik dla ambitnych nauczycieli i rodziców, Warszawa: Wydaw. Harmonia, 2015 []

-----------------------------------------------

Publikacja pt. Powiem ci, jak się uczyć, Przewodnik dla ambitnych… - jest odpowiedzią na potrzeby rodziców zatroskanych o rozwój swoich dzieci oraz nauczycieli, trenerów i wychowawców, którzy czują chęć wzbogacenia swojego warsztatu o narzędzia pomagające uczniom w nauce i czekają na inspirujące pomysły oraz przykładowe materiały do pracy.

Przykładowe materiały przedstawione w książce ukazują zebrane doświadczenia i wiedzę o tym, jak w swojej codziennej pracy z dziećmi „przemycać” zasady i metody uczenia się. Wszystkie proponowane w publikacji techniki mogą być stosowane w szkole i w domu przez osoby, które nie muszą mieć do tego specjalnych uprawnień. Wystarczy pozytywne nastawienie i poczucie humoru, które pozwala dzieciom się odblokować, a dzięki temu pełniej wykorzystać własne możliwości.

Pozytywne nastawienie do uczenia się jest ważnym elementem wewnętrznej motywacji. Stąd warto głębiej zrozumieć jego doniosłe znaczenie w motywowaniu uczniów do nauki. Szerzej o tym nastawieniu jest np. w artykule pt. Jak zmienić nastawienie? [2016]. Jest upowszechniony w miesięczniku „Dyrektor Szkoły”.

 Powiem ci, jak się uczyć… - okładka (fot. www.harmonia.edu.pl)


Poszczególne rozdziały publikacji zawierają:

- wskazówki i założenia metodyczne dotyczące wprowadzania zasad i metod uczenia się w codzienną praktykę szkolną i domową;
- niezbędną wiedzę (`w pigułce`) o uczeniu się (podstawy funkcjonowania mózgu, pamięć, higiena pracy);
- podstawowe informacje o stylach uczenia się;
- przykładowe ćwiczenia i pomoce, które będą przydatne podczas wprowadzania technik uczenia się [2016]. Warto przeczytać i wykorzystać! (JPS)

--------------------------------

J. GOŁĘBIOWSKA-SZYCHOWSKA, Ł. SZYCHOWSKI, Powiem ci, jak się uczyć, Przewodnik dla ambitnych nauczycieli i rodziców, Warszawa: Wydaw. Harmonia, 2015.

J. P. SAWIŃSKI, Jak zmienić nastawienie?„Dyrektor Szkoły” 2016 nr 3, s. 24-26.

www.gandalf.com.pl/Książki – opinia z 06.10.2016.