K - Dobra książka: W pułapce myśli

Dobra książka: Steven C. HAYES, Spencer SMITH, W pułapce myśli, Gdańsk: Wydaw. GWP, 2016

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Pułapka to niespodziewana przeszkoda, taki często niegroźny i zaskakujący problem czy też jakaś słabo określona trudność. Takie trudności spotyka często człowiek w pracy nad sobą. Jak sobie pomóc? Jak lepiej, skuteczniej pracować nad sobą? Oto pojawiła się popularna na Zachodzie psychologiczna książka o naszym myśleniu pt. „W pułapce myśli” [1]. Warto przeczytać.

 

Polskie wydanie

„Polskie wydanie światowego bestsellera literatury psychologicznej! Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat nareszcie ukazuje się w Polsce. Co czyni ją tak wyjątkową? Stanowi ona doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz” [2].

Przecież dość jasne i oczywiste jest, że obserwując szkołę i jej wychowawcze „osiągnięcia”, a także społeczne życie w naszym kraju, gołym okiem widać, że ich jakość spada, a czasem dotyka już dna. Stymulują to w dużym stopniu media, ale to już inny temat. Niestety, one często nie krytykują, a uprawiają zwykłe krytykanctwo. Na obecnej szkole także często nie pozostawiają suchej nitki. Receptą na sukces szkoły są wspaniali nauczyciele. Szerzej o uwalnianiu optymizmu w czasach „dobrej zmiany” jest w artykule pt. Jak uwolnić własny optymizm? [4]. Warto przeczytać!

 

Fot. 1: „W pułapce myśli” – okładka (fot. www.bonito.pl/k-90322603)

Przewodnik po ludzkim umyśle

Publikacja skierowana jest do szerokiego odbiorcy. Napisana jest przystępnym językiem, bez ściśle psychologicznych terminów, co z pewnością ułatwi zrozumienie jej treści i przesłania. Z pewnością przyda się nauczycielom. Powinna być w naszych domowych biblioteczkach. Opis wydawcy [2] tej pracy wskazuje, że jej tekst jest:

„Pełen wiedzy i humoru tekst został napisany niezwykle przystępnym językiem, pozbawionym sztampowego żargonu psychologicznego, dzięki czemu czyta się go jednym tchem. Dzięki temu W pułapce myśli to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia” [2,5].

Psychiczne cierpienie

Psychika człowieka jest bardzo skomplikowana, często zaskakuje nas samych, ale przecież warto ją poznawać i zrozumieć. „Zgodnie z główną tezą książki cierpienie psychiczne jest nieodłączną częścią życia. Nie da się uniknąć przykrych doświadczeń, trudnych emocji, rozczarowań, stresu czy negatywnych myśli. Możemy jednak nauczyć się funkcjonować mimo bolesnych przeżyć” [2]. Sprawa stanie się prosta, gdy potrafi się wywołać zapał i zaangażowanie. Szerzej o tym jest w artykule pt. Jak wywołać uczniowski zapał i entuzjazm? Jest na portalu Edunews.pl.

Propozycje autorów tej książki dotyczą zupełnie nowego dla nas podejścia: „do starych problemów natury psychicznej, takich jak: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), na której założeniach opiera się książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne” [2,5].

Przesłanie książki

Publikacja akcentuje istotę i praktyczne znaczenie dwóch dość znanych teorii - terapii: uważności oraz zaangażowania i akceptacji siebie samego. Stąd warto sobie przypomnieć ich sedno i zapytać:

1/ Czym jest i co akcentuje teoria uważności?

2/ Dlaczego i jak zaakceptować siebie samego tu i teraz?

3/ Dlaczego i jak zwiększyć własne zaangażowanie w danej sprawie?

Psychologowie zapewniają, że: „To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów. Dzięki książce "W pułapce myśli" czytelnicy:

1/ przezwyciężą depresję i lęk,

2/ przestaną negatywnie myśleć o sobie,

3/ uporają się z bólem emocjonalnym,

4/ nauczą się akceptować siebie i swoje uczucia” [5]. Warto przeczytać i wypróbować! (JPS)

 

-----------------------------------

1. HAYES S., SMITH S., W pułapce myśli, Gdańsk: Wydaw. GWP, 2016.

2. Opis wydawcy – www.bonito.pl/k-90322603 - z 23.12.2016.

3. SAWIŃSKI J. P., Jak wywołać uczniowski zapał i entuzjazm? Edunews.pl – z 31.12.2012.

4. SAWIŃSKI J. P., Jak uwolnić własny optymizm? ”Edukacja - Internet - Dialog” – www.eid.edu.pl/blog - z 20.10.2016.

5. www.gwp.pl/w-pulapce-mysli - z 22.12.2016.