K - Naturalne leczenie i żywienie

Dobra książka – Aleksander PAWŁOWSKI, Dominika SZELĄG, Naturalne leczenie, Zabrze: Wydaw. Arkadia 2016

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Naturalne, czyli w opinii wielu – to lepsze, bardziej skuteczne od sztucznego. A ile naturalności jest w naszym postępowaniu? Czy potrafimy być sobą w trudnych chwilach? Ile jest naturalnego żywienia w szkole? Co nas właściwie ciągnie do natury i czym jest naturalne leczenie?

 

Natura a kultura

Natura jest synonimem biosfery, przyrody, naturalnego środowiska i tym wszystkim, co powstał w wyniku ewolucji na Ziemi, a nie za sprawą działalności człowieka. Naturalne przeciwstawia się temu, co sztuczne, antropogeniczne, cywilizacyjne, kulturowe. Sprawy te w szkole przybliża oczywiście przyroda i biologia.

Na doniosłe znaczenie ww. zagadnień, w szczególności biologicznej edukacji, w rozumieniu swych własnych potrzeb i możliwości wskazuje dziś wielu biologów zajmujących się biologia człowieka. Szerzej o mocy tej edukacji jest w artykule pt. O przewadze i mocy biologicznej edukacji [2016]. Jest upowszechniony n portalu Edunews.pl. Warto przeczytać i komentować.

„Naturalne leczenie” – to książka, poradnik, w którym znajdują się receptury i przepisy, dzięki którym można złagodzić rozmaite dolegliwości wielu chorób. Opisuje produkty, które pozwolą poprawić nam nastrój i wygląd, dodać sił witalnych, pozbyć się stresu, poprawić wzrok i koncentrację. Ale w samodzielnym leczeniu warto być zawsze bardzo ostrożnym. Lepiej te sprawy konsultować ze specjalistami.

Fot.: „Naturalne leczenie” – okładka (fot. www.bonito.pl/k-1023243-naturalne)

Nauka zdrowego żywienia

Na uwagę zasługują licznie dziś wydawane książki, poradniki o racjonalnym żywieniu i różne konkursy promujące. Interesującą akcją jest np. konkurs – program edukacyjny pn. Żyj smacznie i zdrowo - adresowanym do nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz samych gimnazjalistów. Warto się zainteresować.

Niewątpliwie ten program jest ciekawy, bo: „Już po raz siódmy pod okiem specjalistów z zakresu zdrowego żywienia powstały scenariusze lekcji dotyczące niezwykle ważnych dla młodzieży tematów. Tematyka 7 edycji programu oscyluje wokół kwestii diet eliminacyjnych i mód żywieniowych oraz bezpieczeństwa w kuchni i savoir-vivre’u.” [2017].

Nasze materiały – pisze dalej Edyta Piaszczyk [2017] podkreślają, „że nieumiejętne stosowanie diet, zwłaszcza diet eliminacyjnych, może doprowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych w organizmie, zwłaszcza organizmie młodego dojrzewającego człowieka. Kolejnymi ważnymi kwestiami, które zostały poruszone przez naszych ekspertów, są bezpieczeństwo w kuchni oraz zasady savoir-vivre’u” [2017].

 

Naturalne leczenie

„Naturalne leczenie” jest – zdaniem opiniujących - doskonałym poradnikiem dostarczającym wielu cennych, pożytecznych informacji na temat właściwości leczniczych i żywieniowych popularnych i mniej znanych warzyw, owoców, ziół, herbat, olejów czy kasz. Dzięki tej książce można dowiedzieć się, jak niezwykłe właściwości mają naturalne produkty, które znajdują się w zasięgu naszej ręki [2016].

Niestety, problemem jest dostępność zdrowej żywności, produktów, bo prawda jest taka, że te pięknie wyglądające jabłka, gruszki, marchew itd., aby wyglądały zdrowo i kusząco są wcześniej zadane, często wielokrotnie, różnymi chemikaliami.

Niewątpliwie poradnik może się przydać w szkole w uczeniu racjonalnego, „zdrowego” odżywiania się i żywienia. Jego zaletą są cenne dla różnych odbiorców porady żywieniowe i zdrowotne oraz przejrzysty i estetyczny układ książki. Zawiera również indeks chorób. (JPS)

*****************************

1. J. P. SAWIŃSKI, O przewadze i mocy biologicznej edukacji, Edunews.pl – z 10.07.2016.

2. E. PIASZCZYK, Żyj smacznie i zdrowo – 7 edycja konkursu, „Nauczycielska Edukacja” 2017 nr 2, s. 30.

3. A. PAWŁOWSKI, D. SZELĄG, Naturalne leczenie, Zabrze: Wydaw. Arkadia 2016.