K - Potrzeba ciszy

Książka dla każdego:

Erling KAGGE, Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i ją odzyskać,

Warszawa: Wydaw. Muza, 2017

--------------------------------------------------------

Potrzeba wyciszenia i ciszy jest wielka. Jest ona przeciwieństwem gwaru, hałasu i braku spokoju. Niezbyt pasuje do szkolnej atmosfery i pracy. Czy ma ona jakiś związek z uczeniem się, edukacją i szkołą? Warto zrozumieć jest znaczenie i sposoby wyciszenia się, aby usłyszeć własne myśli i odnaleźć wewnętrzny spokój.

 

Pośpiech, stres, napięcia

Postęp technologiczny i dynamiczne zmiany cyfrowej epoki niosą ze sobą ciągły pośpiech, strach, często w hałas, stres i liczne napięcia. To zalew milionem przeróżnych informacji, w tym często określanych jako postprawda, to zagłuszanie telewizją, radiem, muzyką pełną bylejakości, ale także nieustanne zatopienie w telefonach komórkowych, Internecie i smartfonach. Znamy to. Dokąd to prowadzi człowieka?

Pytaniem jest: Czy w takiej sytuacji mamy chwilę tylko dla siebie? Czy znamy sposób na odzyskanie wewnętrznego spokoju? Co zrobić, aby słyszeć własne myśli i emocje? Czy prawdą jest, że w pośpiechu i nadmiernym napięciu tracimy wiele okazji do poznania samego siebie? Czy dostrzegamy, co jest w życiu ważne, a co jest zbędne i szkodliwe? Warto uchwycić i zrozumieć to, co jest: Między aktywizmem a wyciszeniem [2].

 

Potrzeba ciszy jest znacząca

Paradoksem naszych czasów jest brak ciszy i umiejętności wyciszenie się. Mają one doniosłe znaczenie w zachowaniu równowagi i odzyskaniu straconego wewnętrznego spokoju ducha. Niektórzy nawet twierdzą, że paradoksalnie im bardziej się wyciszamy, tym w rzeczywistości więcej słyszymy. Co więc zrobić, aby usłyszeć własne myśli i klarowniej widzieć siebie samego?

Poznać więc warto nową, ciekawą publikacją, która ukazuje właśnie doniosłe znaczenie ciszy dla człowieka. Jest to praca Erlinga Kagge [1] pt. „Cisza. Opowieść o tym…". To książka ukazująca doniosłe znaczenie ciszy i wyciszenia się w życiu. To opowieść  – jak informuje jej podtytuł – skandynawskiego podróżnika i myśliciela, odpowiadająca na pytania: Jak bardzo jest nam potrzebna cisza? Dlaczego ją straciliśmy i jak ją odzyskać? (fot. 1)

 Cisza. Opowieść o tym… – okładka (fot.www.empik.com/cisza)

Pojęcie i znaczenie ciszy

Pytania o istotę ciszy i jej znaczenie dla człowieka oraz odpowiedzi na nie są np. w ww. książce. Jej autor - Erling Kagge jest skandynawskim myślicielem i podróżnikiem, który samotnie zdobył oba bieguny i Mount Everest, miał podczas swoich wypraw dosyć czasu, by odkryć znaczenie ciszy dla współczesnego człowieka. Szukał odpowiedzi na podstawowe pytania: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego w obecnych czasach jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Ta książka to próba odpowiedzi, które powinien poznać każdy z nas [1,3].

Pojęcie „ciszy” ma różne znaczenia, ale najczęściej jest to:

1/ brak jakichkolwiek odgłosów, dźwięków,

2/ stan atmosfery bez wiejącego wiatru

3/ wewnętrzny spokój ducha,

4/ słowo – wezwanie do milczenia,

5/ okres spokoju, wyciszenia się, dochodzenia do psychicznej równowagi [4] - itp.

 

Przykłady ćwiczeń wyciszających

Przykłady ciekawych ćwiczeń relaksacyjnych i wyciszających są przedstawione i opisane w publikacji Beaty Wycech [5] pt. Zabawy relaksacyjne i wyciszające na zajęciach terapeutycznych. Ukazuje ona, jak organizować zabawy relaksacyjne i wyciszające dzieci w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej.

Pośpiech, stres, często też strach i nawał codziennych spraw – powoduje, że tracimy to, co jest dla nas naprawdę ważne. Znaczenie relaksacji, wyciszenia i ciszy jest dość znane, ale często niedoceniane. Są one potrzebne każdemu, młodemu i dorosłemu. Wyciszenie nabrało więc szczególnego znaczenia w czasach szybkiego tempa życia, rosnącej agresji, brutalności, chaosu wartości, ignorancji i mowy nienawiści oraz powszechności hałasu. Ludzki mózg potrzebuje nie tylko aktywności i koncentracji, ale też wyciszenia, relaksu i okresów ciszy. (JPS)

 

Warto przeczytać

1. KAGGE E., Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i ją odzyskać, Warszawa: Wydaw. Muza, 2017.

2. OLEARCZYK T., Pedagogika ciszy, Kraków: Wydaw. WAM 2010.

3. SAWIŃSKI J. P., Między aktywizmem a wyciszeniem. [w:] PAWELSKI L. (red.), Innowacyjność w zarządzaniu edukacją, Szczecinek: Wydaw. PSNT, 2015, s. 341-348.

4. SAWIŃSKI J.P., K – Relaksacja i wyciszenieCiekawa publikacja – Beata WYCECH, Zabawy relaksacyjne i wyciszające na zajęciach terapeutycznych, Warszawa: Wydaw. RAABE/Literka.pl – www.cen.edu.pl/Nowosci-w-edukacji - z 05.05.2017.

5. WYCECH B., Zabawy relaksacyjne i wyciszające na zajęciach terapeutycznych, Warszawa: Wydaw. RAABE/Literka.pl 2014.

-----------------------

Przypisy

1. KAGGE E., Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i ją odzyskać, Warszawa: Wydaw. Muza, 2017.

2. SAWIŃSKI J. P., Między aktywizmem a wyciszeniem. [w:] PAWELSKI L. (red.), Innowacyjność w zarządzaniu edukacją, Szczecinek: Wydaw. PSNT, 2015, s. 341-348.

3. www.empik.com/cisza/kagge-erling - Opinia o książce - z 11.05.2017.

4. www.sjp.pl/cisza - z 09.05.2017.

5. WYCECH B., Zabawy relaksacyjne i wyciszające na zajęciach terapeutycznych, Warszawa: Wydaw. RAABE/Literka.pl 2014.