K - Siła introwersji

Ciekawa książka:
Arnie KOZAK, Siła introwersji. Wykorzystaj swój potencjał. Sopot: Wydaw. GWP, 2016
-------------------------------------------------
 
Wielu z nas ma poczucie zagubienia w dzisiejszym hałaśliwym i pędzącym świecie. Nabieramy przekonania, że coś jest z nami nie tak, że powinniśmy się dostosować do innych. To jednak nieprawda. Arnie Kozak udowadnia, jak wiele uśpionego potencjału mają w sobie introwertycy [3].
 
Wartość introwertyzmu
 
Wielki czas, aby społeczeństwo zaczęło dostrzegać walory i prawdziwą wartość introwertyków – w tym umiejętności obserwacyjne, wnikliwość analizy, skupienie i kreatywność [1,3].
 
Wykorzystać swoje predyspozycje
 
W opinii o tej książce można czytać: „Jeśli od burzy mózgów wolisz pracę w ciszy i skupieniu, nie podejmujesz decyzji błyskawicznie i potrzebujesz czasu na zastanowienie, nim wyrazisz swoją opinię, spraw, aby zaczęto postrzegać to jako atuty. Dzięki tej książce nauczysz się wykorzystywać swoje predyspozycje. Nie musisz stać się towarzyskim ekstrawertykiem, by odnieść sukces. Wystarczy, że zmienisz sposób patrzenia na siebie” [3].
 
Fot. Siła introwersji - okładka (fot. www.gwp.pl)
 
Ważność naszego temperamentu
 
Wiadomo nie od dziś, że aktywność ucznia (człowieka w ogóle) w dużym stopniu zależy od jego temperamentu. Jest on jest bardzo istotnym składnikiem jego osobowości. Zachęcanie do nauki trzeba różnicować, np. wg temperamentu. Jest on jedną z ważniejszych i wyrazistych cech naszej osobowości. Już w starożytności wyróżniono jego 4 typy. Potem pojawiło się wiele innych jego podziałów [2].
 
Wraca się dziś chętnie do typologii temperamentów wg Hipokratesa. Można zapytać: Po co wiedzieć, jaki mam temperament? Dlaczego warto znać temperament swoich uczniów? Szerzej o tym jest w rozdziale pt. Aktywizować i zachęcać do nauki według temperamentu ucznia - poradnika dla nauczycieli pt. Sposoby aktywizowania uczniów w szkole XXI wieku. Pytania, refleksje, dobre rady [2].
 
Wskazówki poradnika
 
Wielu dziś pisze o motywowaniu uczniów i nauczycieli. „Książka zawiera wiele praktycznych wskazówek. Dowiesz się z niej między innymi, ile korzyści wynika z bycia introwertykiem oraz jak rozwinąć skrzydła i wykorzystać ukryte talenty. Introwersja stanie się twoją kartą przetargową. Dzięki temu poradnikowi:
• odkryjesz swoje mocne strony;
• zyskasz pewność siebie;
• odnajdziesz swoje miejsce w świecie” [3].
 
Wydawnictwo GWP zaprasza
 
Wydawnictwo GWP w Sopocie - Gdańsku zaprasza nie tylko psychologów i nauczycieli do zapoznania się z nowością. Patronat: „Charaktery” i „Psychologia Społeczna”. (JPS)
 
---------------------------
1. KOZAK A., Siła introwersji. Wykorzystaj swój potencjał. Sopot: Wydaw. GWP, 2016.
2. SAWIŃSKI J. P., Aktywizować i zachęcać do nauki według temperamentu ucznia. [w:] Sposoby aktywizowania uczniów w szkole XXI wieku. Pytania, refleksje, dobre rady. Poradnik dla nauczycieli. Warszawa: Wydaw. Difin 2014, s. 106-115.
3. Informacja z e-poczty: Zespół GWP.PL – z 09.02.2016.