Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna pt. „Dziecięcy świat matematyki, od teorii do praktyki” - podsumowanie

W sobotę 20 maja br. w auli Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna pt. Dziecięcy świat matematyki, od teorii do praktyki. Organizatorami konferencji byli Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, katedra Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej oraz  Przedszkole nr 16 w Koszalinie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Koszalina, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

W konferencji wzięło udział 137 nauczycieli.

Konferencję otworzyła Rektor Politechniki Koszalińskiej Pani Danuta Zawadzka.

Po uroczystym otwarciu uczestnicy wysłuchali wykładu Kształtowanie kompetencji matematycznych u dzieci wygłoszonego przez psycholog dr Joannę Radko z Politechniki Koszalińskiej.

Po wykładzie wysłuchano relacji z realizacji I modułu trzyletniego programu Matematycznie zakręceni (relacja w załączniku) prezentowanej przez Panią Renatę Pietras-Pacynko - doradcę metodycznego wychowania przedszkolnego Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. Prowadząca zaproponowała innowacyjną formę prezentacji - bajkę opisującą genezę programu (bajka w załączniku).

Następnie uczestnicy konferencji uczestniczyli w wykładzie i warsztatach pod tytułem Gry matematyczne, w których łut szczęścia schodzi na drugi plan.

Wykład  poprowadzili wysokiej klasy edukatorzy – dr Małgorzata Skura i mgr Michał Lisicki. Przedstawili metodykę stosowania gier w edukacji matematycznej  oraz propozycje gier, w których łut szczęścia schodzi na dalszy plan a ważne jest myślenie zawodnika. Prowadzący szczególnie zwrócili uwagę na to, jak rozwija się myślenie matematyczne. Wyjaśnili na przykładach, jak codzienne aktywności przyczyniają się do rozwoju umysłowego i jak pokierować uwagą dziecka tak, by zauważyło to, co ważne z matematycznego punktu widzenia.

Po ciekawym wykładzie zaprezentowanym przez Panią dr Małgorzatę Skurę, uczestnicy konferencji udali się na warsztaty. Prowadzący zaproponowali szereg gier matematycznych, wskazując ich zalety m.in. wpływ na rozwijanie myślenia matematycznego, logicznego oraz strategicznego. Ponadto  prowadzący zwracali uwagę na aspekt wychowawczy stosowania gier w edukacji elementarnej. Wskazywali konieczność ćwiczenia subitacji - zdolności do natychmiastowego rozpoznawania liczby obiektów w małej grupie bez konieczności ich liczenia.  Najłatwiej zrozumieć to pojęcie przypominając sobie  kostkę do gry – natychmiast rozpoznajemy liczbę kropek bez konieczności liczenia każdej z nich indywidualnie. Zaletą prezentowanych gier była ich dostępność. Wystarczą kolorowe klocki, karty z figurami liczbowymi, kredki i kartka papieru by zorganizować ciekawe zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne małego dziecka.

link do piosenki o subitacji (447) Subitize Super Fast | Subitize to 10 | Jack Hartmann - YouTube

Podczas konferencji zaprezentowano również efekty pracy 15 placówek oświatowych biorących udział w programie edukacyjnym Matematycznie zakręceni. Tegoroczny moduł nosił tytuł: Planszówki na topie.

 

Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w naszym przedsięwzięciu i oczywiście zapraszamy na następne:)

Pliki do pobrania
Relacja z projektu matematycznego Planszówki na topiePobierz
Bajka - Szalone pszczołyPobierz