Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.Z tej okazji  warto przypomnieć o prawach osób niepełnosprawnych do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji. Realizacja praw osób niepełnosprawnych to likwidacja istniejących barier oraz tworzenie jak najlepszych warunków wsparcia.

Niektórzy ludzie nie rozumieją osób, które są od nich inne, a szczególnie problemów ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Często pełnosprawni nie interesują się osobami z niepełnosprawnością i nic nie wiedzą o ich życiu. W takiej sytuacji łatwo o dyskryminowanie, nieświadome gorsze traktowanie. Dyskryminowaniu można zapobiegać, ale aby móc to zrobić, powinniśmy uczyć i uwrażliwiać zarówno siebie jak i innych, przypominać o tym, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną istnieją i że mają takie same prawa, pragnienia i marzenia jak osoby pełnosprawne.

10 rzeczy, które warto wiedzieć o niepełnosprawności intelektualnej, przytoczono na stronie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej. Warto je teraz przypomnieć:

  1. Niepełnosprawność intelektualna to stan, a nie choroba.
  2. Tak, jak wszyscy ludzie, osoby z niepełnosprawnością intelektualną różnią się od siebie pod względem możliwości umysłowych i IQ.
  3. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z niepełnosprawnością intelektualną różnią się od siebie pod względem wyglądu.
  4. Tak jak wszyscy ludzie, osoby z niepełnosprawnością intelektualną różnią się od siebie pod względem emocjonalności.
  5. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają takie same potrzeby, jak wszyscy ludzie.
  6. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają takie same prawa, jak wszyscy ludzie.
  7. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą się i pracują.
  8. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną wykazują różne uzdolnienia.
  9. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną odnoszą sukcesy.
  10. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną tworzą szczęśliwe rodziny 

  Już 6 maja  o godzinie 17.00 można wziąć udział w   webinarium „Tolerancja. Inny człowiek w świecie”, który poprowadzi Marta Badowska.  Więcej informacji na temat spotkania znajdą Państwo TUTAJ

źródło: Kurier Edukacyjny wyd. Operon

T. Ogniewska