19 II obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Projekt “SPIN-aj naukę” jest realizowany przez 11 partnerów - członków Stowarzyszenia “Społeczeństwo i Nauka SPiN”. Jego głównym celem jest holistyczne spojrzenie na naukę, upowszechnienie odkryć naukowych oraz postaci wybitnych naukowców, istotnie wpływających na rozwój nauki.
W ramach projektu Fundacja Uniwersytet Dzieci przygotuje wiele działań z myślą o nauczycielach i uczniach szkół podstawowych. Będą to wykłady online z udziałem naukowców oraz projekty edukacyjne przybliżające uczniom m.in. sylwetki znanych naukowców, a także różne osiągnięcia nauki.
Uniwersytet Dzieci zaprasza na wykład dr. hab. Leszka Błaszkiewicza z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. pt. „Dlaczego jabłko spada, czyli jak grawitacja pozwala nam opisać świat?”. W swoim wystąpieniu wykładowca w prosty i obrazowy sposób opowiada jak przez wieki, kolejni wybitni naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie: jak i dlaczego różne obiekty spadają na ziemię? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie pozwoliło nie tylko zrozumieć zjawisko grawitacji, ale przyczyniło się i przyczynia nadal do wyjaśnienia bardzo wielu zjawisk zachodzących we wszechświecie, takich jak ruchy planet, powstawanie czarnych dziur czy Wielki Wybuch. W nagraniu nie zabraknie nawiązań do dokonań jednego z najwybitniejszych polskich uczonych – Mikołaja Kopernika, którego rocznica urodzin przypada właśnie 19 lutego.
Wykład przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (minimum wiekowe: 9 lat).
źródło: https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl