Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej nr 3 w Złocieńcu
2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Świadomości Autyzmu. W Szkole Podstawowej nr 3 w Złocieńcu również uczczono ten dzień w sposób szczególny, łącząc działania edukacyjne z empatią i świadomym budowaniem wspólnoty szkolnej. Inicjatywa miała na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu oraz integrację środowiska szkolnego wokół wartości takich jak tolerancja, zrozumienie i wsparcie.
W ramach działań społeczność szkolna zaangażowała się w kampanię „Zaświeć się na niebiesko”. Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele ubrali się na niebiesko – kolor symbolizujący solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Jednym z elementów dnia było również symboliczne wyłączenie dzwonków szkolnych, co miało na celu zwrócenie uwagi na kwestie nadwrażliwości sensorycznej wielu osób z ASD (ang. Autism Spectrum Disorder).
Kulminacyjnym punktem programu było spotkanie w dniu 24.04.2025r. uczniów klas starszych z wyjątkowym gościem – panem Kacprem Rudakiem, samorzecznikiem osób w spektrum autyzmu, członkiem Fundacji „Zdążyć z Miłością” z Koszalina. Pan Kacper w sposób niezwykle autentyczny i poruszający opowiadał o swoich doświadczeniach jako osoby w spektrum – zarówno o trudnościach i niezrozumieniu, jakich doświadczał w szkole, jak i o swoich sukcesach, które osiągnął dzięki wsparciu i determinacji. Jego świadectwo było dla uczniów i nauczycieli niezwykle cenną lekcją empatii, a jednocześnie inspiracją do dostrzegania potencjału każdego człowieka – niezależnie od różnic neurologicznych.
W czasie Dnia Świadomości Autyzmu zaprezentowano także filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne przybliżające tematykę spektrum autyzmu. Uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć, czym jest autyzm, jakie są codzienne wyzwania osób nim dotkniętych oraz w jaki sposób społeczność może stwarzać bardziej przyjazne środowisko dla wszystkich.
Cele:
Rezultaty:
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zorganizować dzień pełen refleksji, wzruszeń i budowania porozumienia. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniach, zadawali pytania i dzielili się swoimi przemyśleniami. Niebieski kolor ubrań, wyłączone dzwonki, które do końca roku szkolnego 2024/2025 są wyłączone oraz treści edukacyjne stworzyły przestrzeń do rozmowy o potrzebie akceptacji i różnorodności. Świadectwo pana Kacpra Rudaka na długo pozostanie w pamięci uczestników – zarówno jako opowieść o trudnościach, jak i o sile, jaka tkwi w byciu sobą.