III 2020 Detektyw Pozytywka praca z lekturą inaczej niż zwykle. Projekt edukacyjny do wykorzystania dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Detektyw Pozytywka praca z lekturą inaczej niż zwykle. Projekt edukacyjny do wykorzystania dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej

Czasem mogłoby się wydawać, że w edukacji wszystko już było. Ale to nieprawda. Bo tylu ilu jest kreatywnych i innowacyjnych w pomysłach nauczycieli tyle jest świetnych, nowych i inspirujących pomysłów dla ich uczniów. Aby ich zaciekawić, oderwać od schematycznych i często powielanych ćwiczeń nauczyciele potrafią wyczarować zadania inne niż te, które dzieciaki do tej pory robiły. Albowiem ciekawość i nieznane napędza i buduje pozytywną energię do działania. Poza tym jest wyzwaniem zarówno dla ucznia jak i nauczyciela., który musi przewidzieć rezultaty dla każdego. I tego wybitnie zdolnego, którego wiedza i umiejętności wykraczają ponad przeciętność, jak i dla tego, który może sobie poradzić ale tylko z pomocą kogoś innego.

            Nauczycielom, wychowawcom a także rodzicom chciałabym przedstawić projekt edukacyjny, który w innowacyjny sposób przygotowała dla swoich uczniów nauczycielka ze słupskiej podstawówki. Zaprojektowała go i w całości wykonała pani Dorota Dankowska - dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 5 im. Gryfitów w Słupsku. Wiceprezes Stowarzyszenia Edukacyjnego "Piątka", założycielka grupy teatralnej "Pleciugi", członkini grup Superbelfrzy i Superbelfrzy Mini, autorka książki "W górę kurtyna" i laureatka wielu prestiżowych nagród. Ponadto autorka wielu scenariuszy i przedstawień dla dzieci, która redaguje także swój klasowy blog edukacyjny:

https://d-klasa.blogspot.com/?m=0

Blog, który sprytnie łączy zabawy z komputerem i tekstem pisanym. Dziecko chętniej będzie bowiem chciało czytać o własnej klasie, swoich kolegach, wreszcie o sobie samym. A to motywuje go do ćwiczeń w czytaniu i tym samym podnosi jego poziom umiejętności w tym zakresie. Na tym blogu można zobaczyć również prace dzieci z jej klasy związane z tym projektem.

Ten projekt można wykorzystać jako „gotowiec” w całości lub w części przy omawianiu lektury Grzegorza Kazdepki pt. „Detektyw Pozytywka”. W formie prezentacji na platformie Genially znajdują się ważne informacje o autorze do samodzielnego przeczytania i jego najważniejsze pozycje książkowe. W formie slajdu przedstawiono wydania książkowe w wielu tomach o Detektywie Pozytywce. To jest wprowadzenie do bardzo ciekawych zabaw i gier interaktywnych, które znajdują się na następnych stronach. Zabawy to wykreślanki, krzyżówki, quizy zadania matematyczne i inne zadania dla ucznia w różnych formach.

Nauczycielom i wychowawcom serdecznie polecam projekt pani Doroty, który śmiało można wykorzystać na lekcjach edukacji polonistycznej lub zlecić uczniom zadania do wykonania w domu. Poniżej znajduje się link do projektu. W plikach do pobrania przedstawiona jest jego realizacja. Pani Dorocie serdecznie gratuluję stworzenia innowacyjnego projektu, a koleżankom i kolegom po fachu szczerze go rekomenduję:)

https://view.genial.ly/5e1d8de89e64014072a01995/presentation-detektyw-pozytywka?fbclid=IwAR2ylzusQrbM1I7ktkne5Znfe1Yy2XTtzf57SoPaLNpQE9DGuvo2DsvFQRI

Pliki do pobrania
Detektyw Pozytywka - projekt edukacyjnyPobierz