IX 2019 Kolorowe boisko w SP2 w Sianowie

Izabela Janocha - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Kolorowe boisko w SP2 w Sianowie

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Sianowie podjęli inicjatywę wykonania kolorowego boiska dla swoich uczniów. Motywem do działania były doświadczenia nauczycieli z dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych. Duży plac przed szkołą wybrukowany szarą kostką nie zachęcał do zabaw i nie wyznaczał dzieciom stref do zabawy. Podczas przerw często dochodziło do kontuzji, zderzeń i sytuacji niebezpiecznych. Wtedy powstał pomysł ,aby zamienić plac szkolny w kolorowe boisko ze strefami do różnorodnych zabaw.  Nauczyciele zainspirowali się zdjęciami przestawiającymi pomalowane place zabaw zamieszczonymi w sieci i tak powstał projekt.

 Na szkolnym placu znalazły się: mata do kodowania, plansza do gry w szachy i warcaby, miasteczko drogowe z przejściem dla pieszych, rondem, dwukierunkową drogą, plansza do gry w „chińczyka”. Najmłodszych uczniów ucieszyły najbardziej pola do gry w klasy, tory przeszkód, tory dla samochodzików resorowych, alfabetyczne gąsienice. Na placu znalazło się też miejsce na kontury mapy Polski i kierunki świata oraz boisko do gry w „dwa ognie” i miarkę do rzutu w dal.

Prace malarskie trwały tydzień. Do malowania użyta została biała farba bitumiczna i biała farba do betonu z dodatkiem kolorowych pigmentów. Linie proste wyznaczone zostały taśmą malarską, pozostałe elementy malowano przy użyciu szablonów.

Kolorowe boisko funkcjonuje w sianowskiej „Dwójce” już drugi rok i nie wymagało większych poprawek po zimowym sezonie. Zachęcamy do inspirowania się.

Więcej informacji dotyczących kolorowego boiska można uzyskać pod adresem e-mail: izabela.janocha@cen.edu.pl