Lekcja otwarta - Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Karsiborze

Autor scenariusza: Karolina Truszkowska, Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Karsiborze.

Link do prezentacji: https://view.genially.com/67eaccdbc4c48e629c5ddc81/interactive-content-pielgrzymi-nadziei-2025

 

Temat lekcji: Pielgrzymuję do Maryi, Matki Jezusa i mojej Mamy.

Cele katechetyczne lekcji

  • Poznanie historii Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

  • Ukazanie wartości modlitwy za wstawiennictwem Maryi.

Treści

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Maryja nauczycielka modlitwy (D.5)

Tekst biblijny: J 19, 25-27

Wymagania

Uczeń:

- wymienia najważniejszą modlitwę maryjną: różaniec (D.5.3)

- zna pojęcie pielgrzymki,

- opowiada o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie,

- wymienia sytuacje w jakich warto modlić się za wstawiennictwem Maryi (D.5.4)

- poznaje prawdę, że modlitwa różańcowa przybliża nas do Boga,

Postawy

Uczeń:

- odpowiada na prośbę Maryi i z ufnością modli się na różańcu w różnych okolicznościach życia,

- przygotowuje się duchowo do pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych do sanktuarium diecezjalnego w Skrzatuszu.

Metody, techniki i formy:

Rozsypanka literowa, opowiadanie, gadająca ściana, rozmowa kierowana, czytanie Pisma Świętego, prezentacja multimedialna, puzzle, pisanie, praca zbiorowa w grupach.

Środki dydaktyczne:

Pismo Święte, prezentacja multimedialna, paszport pielgrzyma –karta pracy, tryptyk ze sceny objawień Gietrzwałdzkich – ołtarzyk przenośny, figura Fatimska, figura z La Salette i z Lourdes, krzyż, różaniec, muszla, koło modlitwy, metodniki, mapa.

Przebieg lekcji:

I. Powitanie

1. Losowanie miejsca i podział na grupy pielgrzymkowe.

2. Modlitwa

- Układamy kącik modlitwy (krzyż i tryptyk) i czytamy uroczyście Pismo Święte J 19, 25-27

- Losujemy modlitwę z koła: Zdrowaś Mario, Pod Twoją obronę lub śpiew z gestami, korzystamy z prezentacji multimedialnej. W modlitwie zanosimy podziękowanie za dar Komunii świętej.

3. Przypominamy sobie krótko najważniejsze wydarzenie z poprzednich zajęć: dokąd pielgrzymował każdego roku Jezus Z Maryją, Józefem i w jakim celu? – Pogadanka, ilustracja świętej rodziny, mapa Palestyny.

Do świątyni w Jerozolimie. Modlił się tam wraz z innymi.

4. Czym jest pielgrzymka? – rozmowa kierowana

Jest to duchowa wycieczka do miejsca gdzie można zwiedzić nowe miejsca, zabytki i spotkać się z Panem Bogiem na modlitwie – czyli rozmowie. Podczas pielgrzymki ważne są msze święte, spowiedź, modlitwa we wspólnocie i indywidualna, śpiew i wspólne posiłki.

A my znając hasło Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi Nadziei” wyruszamy wraz z maskotką Lucy dziś do polskiego sanktuarium maryjnego na Warmii, do polskiej miejscowości, gdzie Bóg za pośrednictwem Maryi obdarzał i obdarza ludzi swoimi łaskami.

II. Zaproszenie do modlitwy różańcowej za wstawiennictwem Maryi

1. Poznanie kierunku pielgrzymki i sposobu dotarcia do celu. Uczniowie poruszają się wyznaczonym szlakiem pielgrzymkowym i pod muszlami odnajdują kolejne zadania do wykonania– prezentacja multimedialna.

Ułożenie nazwy miejscowości z rozsypanki literowej. Uzupełnienie paszportu pielgrzyma o nazwę miejscowości i dane pielgrzyma.

2. Poznanie historii objawień Maryi w Gietrzwałdzie – opowiadanie, prezentacja multimedialna, ścianka gadająca.

Na Warmii w polskiej miejscowości Gietrzwałd ludziom żyło się nie zawsze łatwo: Szwedzi napadali na te tereny niszcząc je, potem Krzyżacy wprowadzali swoje rządy, aż na końcu mieszkańcy byli pod zaborem Pruskim: zamiast języka polskiego wprowadzano niemiecki, próbowano wyrwać wiarę w Boga z serc Polaków. Robiono wszystko, by zabrać Polakom kościoły, prześladowano polskich kapłanów. Przejmowano polskie szkoły. Czasem też były susze czy gradobicia, choroby. Ludność miejscowa jednak miała swój kościół, w którym znajdował się obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. W modlitwach prywatnych zanosili do niej swoje prośby mieszkańcy Gietrzwałdu i okolic. Ludzie pielgrzymowali do tego kościoła prosząc o ratunek. Aż w 1877 roku Matka Boża objawiła się Justynie Szafryńskiej (13 lat) i Basi Samulowskiej (12 lat) na klonie (od 27czerwca do 16 września). Przychodziła do dzieci 160 razy przez ponad dwa miesiące. Kiedy Justynka wracała z egzaminu przed I Komunią świętą po raz pierwszy zobaczyła w koronie klonu Maryję. Dzwony kościelne wybiły wtedy modlitwę Anioła Pański. Basia okazywała cześć Maryi w modlitwie i w przynoszeniu jej często kwiatów. Gdy Justyna zapytała Piękną Panią „Kim jesteś?” Usłyszała odpowiedź – „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Basia również zapytała o to samo gdy była w sowim domu i Pani potwierdziła, że jest Niepokalanie Poczęta. Wszystko to dziewczynki opowiedziały ks. proboszczowi Weichselowi. Maryja prosiła dziewczynki, aby przychodziły tu i odmawiały codziennie różaniec. O tym rozmawiała cała wioska i okolice. Do modlitwy różańcowej dołączali inni ludzie. Potem przychodzili i opowiadali o cudownych uzdrowieniach, o wysłuchanych modlitwach. Dzieci otrzymały odpowiedź na pytanie „Co powinni robić chorzy?” – „Modlić się na różańcu?”

Maryja wyraziła życzenie, aby w miejscu objawień powstała kapliczka z figurą Niepokalanego Poczęcia lub krzyż. Ludzie postawili kapliczkę z figurą Maryi. Maryja pod koniec objawień pobłogosławiła źródełko wody i wszystkich obecnych.

Maryja powiedziała do dziewcząt słowa „ Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” , „Odmawiajcie gorliwie różaniec”, mówiła też o uczęszczaniu na mszę świetą.

Układanie puzzli i czytanie odnalezionych informacji na powstałym obrazie. Ostatni element gadającej ścianki zawieszają uczniowie.

3. Podsumowanie wiadomości

Utrwalenie informacji przy użyciu Kett - metody – tworzenie obrazu do poznanej historii objawień. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, następnie układają elementy do obrazu. Następnie uzupełniają paszport o kolejne informacje.

III. Zaproszenie do pielgrzymowania – rozmowa kierowana

1. Różaniec – przypominamy sobie modlitwę na różańcu wymieniając modlitwy.

2.Proszę Maryję o pomoc w modlitwie – refleksja.

Uczeń wypowiada prośbę na głos lub w ciszy serca do Mamy - jako symbol tej prośby układa serduszko przy obrazie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i pobiera pieczątkę, którą stempluje paszport.

IV. Pożegnanie

Po wypowiedzeniu próśb wspólnie modlimy się: dziesiątką różańca.

Na koniec uczeń otrzymuje muszelkę na znak zakończenia wirtualnej pielgrzymki.

Źródła: „Łaska objawień” – Czesław Ryszka; Poznaję Jezusa, klasa III – przewodnik metodyczny wyd. Jedność; Google maps; Drogi św. Jakuba w Galicji – Xuanta de Galicja; Gietrzwałd – kolorowanka z Warmińskiego Wydawnictwa Diecezjalnego 2017 r.