Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w SP 2 w Sianowie

Izabela Janocha - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w SP 2 w Sianowie

29 września 2017 roku po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach.

W ramach ŚDTM uczniowie klas III–VII powtarzali cały tydzień na lekcjach matematyki mnożenie, dzielenie pamięciowe i wykonali plakaty pozwalające zapamiętać trudne działania z tabliczki.

W tym dniu,  w piątek podczas przerw  uczniowie z klas szóstych  egzaminowali ze znajomości tabliczki mnożenia pozostałych uczniów naszej szkoły. Tabliczkę mnożenia musieli przypomnieć sobie także nauczyciele i rodzice przyprowadzający do szkoły swoje pociechy. Egzaminatorzy po zdanym egzaminie wręczali odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Trzecioklasiści i czwartoklasiści sprawdzali swoje umiejętności  w grach z kartami matematycznymi w sali gimnastycznej. W losowo wybranych zespołach musieli wykazać się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia, ale również umiejętnością współpracy. Rozegrali dwie konkurencje zespołowe: Ekspres i Krzyżak, zdobywając złote medale. Najwięksi śmiałkowie rywalizowali w grze Szeryf, tutaj mógł wygrać  tylko jeden zawodnik.

Jednocześnie, przy użyciu laptopów odbył się Szkolny Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia Na Czas”, w którym wzięło udział 57 uczniów z klas III-VI.

Zwieńczeniem dnia było wyjście Ekspertów z klas siódmych do centrum miasta w celu przeegzaminowania z mnożenia i dzielenia pracowników Urzędu Gminy i Miasta Sianów oraz mieszkańców. Cieszy fakt, że zdecydowana większość przeegzaminowanych osób wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia.

Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Ekspertom i wszystkim uczestnikom-uczniom i nauczycielom naszej szkoły za włączenie się w akcję. Jeżeli zorganizowanie tego dnia sprawiło, że każdy z nas utrwalił sobie choćby jeden przykład tabliczki mnożenia –WARTO BYŁO. Główni organizatorzy tego matematycznego przedsięwzięcia to pani Iwona Marciniak (nauczycielka matematyki, informatyki i techniki), pani Alicja Kiedrowska (nauczycielka historii i opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności) oraz panie Wanda Gargas, Beata Matlęga i Bogusława Bindas (nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej).