Darmowy program do edukacji online: Pakiet Office 365 dla edukacji

Właśnie zaczęła się w polskim szkolnictwie era nauczania online. Nauczyciele poszukują wydajnych i najlepiej darmowych narzędzi do komunikowania się z uczniami, prowadzenia videolekcji, przekazywania zdań i możliwości ich oceny itd. Na szczęście jest sporo programów tego typu. Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje skorzystanie z platformy www.epodreczniki.pl, www.gov.pl/zdalnelekcje, można też wykorzystać np. Dzwonek.pl, Zoom Meetings czy Google Hangouts.

Jako mieszkaniec Koszalina chciałbym Państwu zaproponować jednak całkowicie bezpłatny, a dający bardzo duże możliwości program lokalnej firmy: Pakiet Office 365 dla edukacji. Jest to program oferujący internetowe wersje aplikacji Word, PowerPoint, Excel, OneNote i Outlook, Microsoft Teams i wiele innych. Do korzystania z programu wystarczy telefon, gdyż aplikacje są w pełni dostosowane od działania na urządzeniach mobilnych.

Najłatwiejszym sposobem utrzymania komunikacji z uczniami i nauczycielami jest użycie aplikacji Teams. Możesz tworzyć zespoły dla zajęć lub dla grup nauczycieli. Aplikacja Teams umożliwia czatowanie, publikowanie wiadomości i plików oraz czat wideo z dowolnego urządzenia. Pozwala zaplanować spotkanie online w kalendarzu aplikacji Teams, tworzyć ogłoszenia, aby przekazać wszystkim osobom z klasy informacje, aby byli na bieżąco. Umożliwia rozmowy z pojedynczymi uczniami lub grupami.

Aplikacja Teams to nie tylko komunikacja grupowa — można tam również przechowywać wszystkie pliki zajęć. Każdy utworzony zespół oznacza, że wszystkie konwersacje, pliki i współpraca są automatycznie zapisywane w jednym miejscu. Zarówno nauczyciel  jak i uczniowie mogą uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca, przechodząc pod adres teams.microsoft.com.

Ponadto wszystkie materiały informacyjne, testy i prace domowe klas można przypisać, a nawet ocenić online. Oczywiście można urozmaicić lekcje za pomocą programu PowerPoint i aplikacji Sway - tworząc wciągające zasoby na zajęcia, bo umożliwia videokonferencję z np. ekspertami poprzez program Skype.

Ciekawie rozwiązano problem sprawdzianów. Można np. zadecydować o której pojawią zadania do wykonania i kiedy dla uczniów przestaną być dostępne. W tym celu wystarczy wybrać datę i godzinę rozpoczęcia oraz ukończenia pracy z danym zadaniem. Możliwe jest także określenie, ile punktów jest warte zadanie w dowolnej skali punktacji, na przykład liczb całkowitych od 1 do 100 lub nawet liczb niecałkowitych, np. 88/100 lub 3.7/4.0. Polecenie „Zadaj” powoduje, że uczniowie

Aplikacja Microsoft Teams umożliwia utworzenie wirtualnych klas, pokoju nauczycielskiego w których możemy np. prowadzić zajęcia, spotkania z nauczycielami  na żywo, używając konferencji audio i wideo. Uczniowie mogą zadawać pytania za pośrednictwem czatu lub korzystać z z tzw. @wzmianek w celu uzyskania pomocy od nauczyciela lub innych uczniów. Lekcje można rejestrować i zapisywać na wypadek, gdyby ktoś nie mógł uczestniczyć w zajęciach.

Warto podkreślić, że jest to produkt koszalińskiej firmy, więcej informacji na stronie twórców: https://edukacja.mwprogress.pl/.

Tomasz Skonieczny

doradca CEN w Koszalinie