E-nauczanie języka niemieckiego

 

          W kontekście czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 wprowadzono nowe przepisy, które określają zasady prowadzenia nauczania na odległość i  możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

Nauka w formie zdalnej jest dla wszystkich trudnym wyzwaniem: zarówno dla nauczyciela, uczniów, jak i ich rodziców, którzy często muszą przeorganizować dzień w rodzinie.

Z myślą o nauczycielach i uczniach, a także i ich rodzicach, stale poszerza się oferta materiałów dostępnych w sieci. Na lekcjach języka niemieckiego na co dzień korzystamy z najnowszych technologii, nasi uczniowie więc nie będą mieli problemów z obsługą najbardziej znanych technologii informacyjnych
w nauczaniu języka obcego. Obecnie wiele wydawnictw i stron umożliwia dostęp do wysokiej jakości treści edukacyjnych poprzez strony internetowe czy właśnie aplikacje mobilne.

Jedna z propozycji jest oferta e-nauczania wyd.LektorKlett. Zachęcam do zapoznania się i korzystania z opracowanych wirtualnych materiałów dydaktycznych:


1. Chmurą Klett, czyli wirtualną biblioteką nagrań i filmów do kursów Wyd.LektorKlett, które są dostępne dla każdego również bez logowania
i rejestracji. Można znaleźć tutaj ciekawe materiały, które można pobrać na komputer, smartfon czy tablet. Uczeń może słuchać, uczyć się tam, gdzie będzie to dla niego wygodne – również w wygodnym fotelu w domu.

http://www.chmura.klett.pl/

2. Platforma Dzwonek.pl, gdzie znajdziemy dodatkowe materiały wspomagające proces edukacyjny. Można tutaj znaleźć materiały interaktywne Klett przeznaczone dla uczniów na różnych etapach edukacyjnych: zadania interaktywne, które doskonale są interaktywne z treściami realizowanymi podczas lekcji, sprawdzają się zatem również podczas samodzielnej pracy
w domu.

https://www.dzwonek.pl/

 

3. Klett Augmented, bezpłatna aplikacja mobilna dostępna na telefony
z systemami Android i iOS. Umożliwia pobranie nagrań audio i video
i korzystania z nich w dowolnym miejscu i czasie. Więcej na stronie:
https://www.klett-sprachen.de/downloads/c-1407

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: https://klett.pl/e-nauczanie

 

Również Goethe Institut oferuje różnorodne materiały online do nauki języka niemieckiego: filmy, interaktywne gry językowe, narzędzia, serwisy…. I wiele więcej na stronie: https://blog.goethe.de/majstersztyk/

 

4. Lekcja wideo z zoomem – zdalna lekcja, zdalna konferencja, wideokonferencja, spotkania online, wiadomości, czat i współpraca mobilna.
Narzędzie bardzo przyjazne dla nauczyciela w aktualnej rzeczywistości edukacyjnej.

https://support.zoom.us/hc/de/articles/206618765-Zoom-Video-Tutorials

 

5. Learning Snacks - Nauka w formie dialogu, szczególnie jeśli chodzi o wprowadzanie tematów, powtórzeń związanych z danym tematem.
Nauka interaktywna, oparta na systemach dialogowych podobnych do Messenger lub WhatsApp, ale dostępna dla wszystkich urządzeń.

https://www.learningsnacks.de/#/welcome?channel=Learning%20Snacks

 

Renata Lemańczyk
doradca metodyczny języka niemieckiego