Otwarte zasoby edukacyjne

Polona jest największą biblioteką cyfrową w Polsce administrowaną przez Bibliotekę Narodową. Udostępnia zdigitalizowane zbiory BN oraz innych instytucji. Znajdują się tu obiekty ze wszystkich epok i dziedzin: książki drukowane, rękopisy, grafiki. Większość z nich należy do domeny publicznej, czyli można je bezpłatnie pobierać, udostępniać, cytować.

Serwis Lektury udostępnia dzieła literackie z listy lektur szkolnych. Zamieszczono tutaj klasyczne utwory literatury polskiej i światowej w wersji do czytania za pomocą aplikacji mobilnej oraz w wersji audio.

Wolne Lektury to biblioteka zawierająca ponad pięć tysięcy utworów należących do domeny publicznej, również lektur szkolnych. Są one dostępne w formatach html, txt, PDF, pub, mobi fb2 oraz jako audiobooki w formatach mp3 i Ogg Vorbis. Większość z nich to dzieła należące do domeny publicznej.

Specjalni to portal zawierający przykłady pracy zdalnej z uczniami szkół specjalnych.

Pi-stacja to kanał prezentujący darmowe wideo lekcje z matematyki i chemii całkowicie dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkole podstawowej i liceum. Z myślą o uczniach, którzy w najbliższych tygodniach będą realizować program nauczania poza szkołą, zespół Pi-stacji zaplanował darmowe webinary powtórkowe dla ósmoklasistów i maturzystów.

Khan Academy to darmowy zasób dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Oferuje bezpłatne lekcje matematyki, nauk ścisłych i humanistycznych od przedszkola do wczesnych lat studiów. Uczniowie mogą korzystać z ćwiczeń, quizów  testów oraz filmów instruktażowych, aby uczyć się i doskonalić swoje umiejętności. Otrzymują natychmiastowe informacje zwrotne i zachęty, a nauczyciele mogą łatwo śledzić postępy uczniów.

Wydawnictwo Nowa Era udostępniło szereg materiałów i pomocy dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli do wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania.

Propozycje pracy zdalnej dla  bibliotekarzy szkolnych na stronie Biblioteki w Szkole m.in. poradnik "Jak pracować zdalnie?"

Baza Dobrych Praktyk proponuje wiele pomysłów i zestawów zadań z poszczególnych przedmiotów w atrakcyjnej formie, rozbudzającej wyobraźnię i umiejętność samodzielnego  myślenia.

Akademia Nask to portal zajmujący się działalnością edukacyjną i popularyzatorską, przygotowujący m.in. akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz programy dla nauczycieli.

Fundacja Legalna Kultura prowadzi edukacyjną kampanię społeczną w zakresie m.in. promocji legalnych źródeł kultury. W „Strefie Edukacji” zamieszczono wiele interesujących materiałów przydatnych w pracy nauczycieli i samodzielnej pracy uczniów.

Komunikat Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki przedstawiający odniesienia do stron zawierających listę materiałów udostępnionych przez poszczególnych wydawców edukacyjnych.

Wybór fachowych i naukowych polskich pełnotekstowych czasopism elektronicznych w otwartym dostępie z linkami do ich stron internetowych E-czasopisma. Spis obejmuje przede wszystkim czasopisma z zakresu edukacji, pedagogiki, psychologii, socjologii, kultury i bibliotekarstwa.

Prezentacja multimedialna Eduapki - edukacyjne możliwości urządzeń mobilnych przedstawiająca narzędzia do zdalnej pracy na telefony i tablety.

Tablica multimedialna Nauka i kultura w sieci zawierająca ofertę instytucji, dobre praktyki, narzędzia i wskazówki.

Wybrane strony edukacyjne dla nauczycieli i bibliotekarzy zawierające materiały pomocne w pracy zdalnej.