Wigilia klasowa online

Nie warto całkowicie rezygnować z tego wydarzenia, ponieważ dla uczniów pozbawionych codziennego kontaktu byłaby to kolejna już strata. Odwołano konkursy, wycieczki, nie było prezentów „Mikołajkowych”, ferie też zapowiadają się bez przyjaciół i wyjazdów.

Co może zaproponować wychowawca?

Wigilię klasową może zorganizować w formie zdalnej. Takie spotkanie odbywające się online może podnieść dzieci na duchu, dać im poczucie normalności.

Stwórzmy świąteczną atmosferę – umówmy się z uczniami,  że każdy założy świąteczny element ubioru np. czerwony szalik, świąteczny sweter, różki renifera lub czapkę Mikołaja. My też oczywiście zadbajmy o taki strój dla siebie.

A co z jedzeniem przy wspólnym stole? Zastąpmy je wspólnym posiłkiem przed kamerką – np. wcześniej przygotowane drobne przekąski i herbata. Tym razem uczniowie mogą bez skrepowania jeść „na lekcji”!

Zamiast prezentów ofiarujmy sobie dobre życzenia. Przygotujmy losy z imionami uczniów/numerami w dzienniku i podczas spotkania wylosujmy pary, które napiszą do siebie list z życzeniami, oczywiście wyślą je przez Internet.

Wigilia to czas wspomnień. Poszukajmy wspólnie z uczniami zdjęć z wycieczek, wyjść klasowych, imprez, występów czy też innych ważnych wydarzeń.   Przygotujmy ze zgromadzonego materiału prezentację (lub powierzmy to zadanie  któremuś z uczniów).  Wspólne oglądanie takiej prezentacji z pewnością przywróci miłe wspomnienia i zjednoczy klasę w czasie kiedy musimy przebywać osobno.

A może razem zaśpiewamy kolędę? Wystarczy udostępnić na ekranie karaoke. Taka Wigilia  będzie odskocznią dla uczniów, da im poczucie normalności, możliwość porozmawiania z rówieśnikami, oraz podzielenia się swoimi przemyśleniami. Będzie okazją do budowania i podtrzymywania relacji rówieśniczych oraz z wychowawcą. Uczniowie poczują bliskość mimo przebywania osobno.

T. Ogniewska