- Propozycje e - lekcji z języka polskiego w szkole podstawowej
Polecam do wykorzystania e - lekcje z języka polskiego w szkole podstawowej, przygotowane przez Panią Joannę Niewiadomską - Serafinko. Wszystkie sprawdzone w praktyce kształcenia na odległość i świetnie przyjęte przez uczniów.
- Lekcje wychowawcze online.
Zastanawiamy się, jak w obecnej sytuacji nauczania zdalnego przeprowadzić lekcje wychowawcze. Można w tym celu wykorzystać film, jako narzędzie wsparcia.
- Lekcjewsieci - platforma z gotowymi pomysłami dla polonistów
Lekcjewsieci.pl to społeczny projekt nauczycielski, który ma za zadanie pomóc nauczycielom, uczniom i rodzicom w dotarciu do zweryfikowanych i poukładanych tematycznie treści edukacyjnych na wszystkich poziomach edukacyjnych.
- Google Meet za darmo dla wszystkich
Google Meet to następca Hangout, umożliwiający organizowanie spotkań wideo. Do niedawna możliwości Google Meet były ograniczone tylko do klientów premium korzystających z G Suite (wersji płatnej) lub specjalnej oferty skierowanej do szkół i uczelni . Google ogłosił, że udostępnia większość funkcji za darmo
- Jak się nie zgubić w gąszczu cyfrowych wynalazków?
Wydawnictwo EduAkcja.pl udostępniło na swej stronie e-book pt. "Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele" opracowany pod redakcją naukową Jacka Pyżalskiego.
- Wideoporady dla nauczycieli na kanałach YouTube - kolejne przykłady
Zachęcamy do zapoznania się z prostymi poradnikami wideo, dzięki którym można dowiedzieć się, jak wykorzystać narzędzia internetowe w pracy zdalnej z uczniami. Są tu zarówno instrukcje, które pozwolą przenieść lekcję na grupę na Facebooku, jak też ocenić pracę uczniów zdalnie. Wszystkie poradniki dostępne są nieodpłatnie w serwisie YouTube.
- Refleksyjnie o organizacji lekcji on-line
Jarosław Pytlak, odwołując się do zebranych przez ostatnich kilka tygodni spostrzeżeń dotyczących kształcenia na odległość, zachęca do refleksyjnej analizy dotychczas stosowanych rozwiązań i ich efektywności.
- Wideoporady dla nauczycieli na kanałach YouTube
Niektórzy wolą słuchać porad i instrukcji, niż je samemu czytać.
Dlatego, dla tych z Państwa, przygotowałem linki do kanałów YouTube, na których możemy znaleźć wiele użytecznych porad i samouczków dla nauczycieli na temat wykorzystania narzędzi do kształcenia przez Internet.
- Jak bezpiecznie prowadzić lekcje on - line?
Regulacje dotyczące funkcjonowania szkół w czasie pandemii nic nie mówią o zdalnych lekcjach tylko o kształceniu na odległość. To oznacza, że nauczyciel może, ale nie musi organizować lekcji on-line.
Jeśli jednak nauczyciele zdecydują się prowadzić lekcje on –line, powinien wiedzieć, jak robić to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Ponieważ często padają ofiarą cyberprzemocy. To, co dzieje się e-lekcjach, często wymyka się spod kontroli nauczycieli, na lekcje wchodzą osoby spoza klasy, zmieniają nicki nauczycieli na wulgarne słowa, udostępniają przemocowe filmiki.
Poradnik przygotowany przez ekspertów z dziedziny zdalnego nauczania podpowie, jak bezpiecznie prowadzić lekcje on-line, z jakich narzędzi korzystać, jak rozmawiać z uczniami - "cyfrowymi tubylcami" - o zasadach w wirtualnej klasie. Publikacja zawiera także wskazówki dla dyrektorów, jak wdrożyć systemy zdalnego nauczania w szkole.
- Oferta edukacyjna - muzeum on-line
Na czas kwarantanny Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało wiele ciekawych propozycji dla uczniów.
- Znane i mniej znane narzędzia do organizowania lekcji online
W poszukiwaniu koncepcji zdalnej edukacji pomóc może interesujący artykuł pt. "Nauka zdalna? Te narzędzia warto znać" publikowany 13 marca br. na stronie wgospodarce.pl .
- Udział ucznia w tworzeniu materiałów edukacyjnych na platformie Genially
Niedawno portal EDUNEWS.PL opublikował artykuł pt. Genially - genialne narzędzie na czas edukacji zdalnej (i nie tylko).
- Wychowawca wsparciem dla dzieci i rodziców.
Rodzice zamknięci w mieszkaniach ze swoimi pociechami, nie mają chwili wytchnienia, są zestresowani i mają mnóstwo problemów, z którymi muszą sobie radzić. Może warto podpowiedzieć im, jak ogarnąć niesforną gromadkę...
- Narzędzia wspierające zdalną edukację
Narzędzia sprzyjające urozmaiceniu życia ucznia w edukacji na odległość, a jednocześnie spełniające funkcje edukacyjne.
- Ćwiczymy ortografię online
Uczenie się ortografii może być wspaniałą zabawą.
- Wykorzystanie platformy Google Classroom w prowadzeniu zajęć na odległość
- Godziny wychowawcze online
- Wykorzystanie komunikatora Skype do komunikacji i zdalnego nauczania
Przedstawiam sposób wykorzystania komunikatora Skype w sytuacji, gdy tylko nauczyciel posiada zainstalowany ten komunikator, a żaden z uczniów nie musi mieć lokalnie zainstalowanego Skype. Nauczyciel powinien mieć możliwość wysyłania obrazu i głosu ze swojego komputera.
- Platforma Universality.io a nauczanie online
W ostatnim czasie na stronach oświatowych, także stronach kuratoriów oświaty, proponuje się szkołom różne narzędzia do nauczania online. Wśród sugerowanych narzędzi znalazła się platforma Universality. Darmowa platforma ułatwiająca prowadzenie zajęć online rekomendowana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji .
- Padlet - tablica w chmurze. Propozycja do wykorzystania w czasie zdalnego nauczania.
W obecnej sytuacji nauczyciele poszukują prostych, ale efektywnych narzędzi do komunikacji z uczniami. Narzędzia te mają umożliwić przekazanie informacji, materiałów źródłowych, jednocześnie pozwolić uczniom na przesłanie informacji zwrotnej, zapytań czy komentarzy.