Jak  pracować metodą projektu  z wykorzystaniem platformy  eTwinning na lekcjach języka angielskiego

     Od wielu lat wykorzystuję w swojej pracy technologię informacyjno-komunikacyjną. Komputer oraz Internet były niezbędne podczas realizacji przeze mnie wielu projektów eTwinning za które otrzymałam liczne odznaki krajowe, jak i Europejskie. Współpraca międzynarodowa przyniosła moim uczniom i mnie liczne korzyści, dzięki niej mogę w sposób przystępny rozwijać kompetencje kluczowe niezbędne w życiu młodego człowieka.  Dzięki pracy w projektach eTwinning udało mi się pobudzić ciekawość uczniów i pogłębić świadomość przynależności do wspólnoty europejskiej. Moi uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe, a szczególnie kształcili umiejętność pisania e- maila oraz komunikowania się , co zawsze przynosiło efekty na egzaminie gimnazjalnym i ósmoklasisty. Ogromnie ważną rolę odegrało nabycie kompetencji komunikacyjnej poprzez pobudzanie do kontaktów i komunikowania się z obcokrajowcami w języku angielskim,  poszerzenie wiadomości uczniów na temat kultury innych krajów, czy  propagowanie tolerancji wobec różnic kulturowych. Działania uczniów na twinspace projektu poszerzyły ich umiejętności korzystania z technologii komputerowej.

Czym jest eTwinning?

    eTwinning to europejska sieć szkolnej współpracy, która umożliwia szkołom prowadzenie wspólnych działań i projektów za pośrednictwem Internetu i nowoczesnych narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

    Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

         Program jest skierowany do szkół i finansowany z budżetu Komisji Europejskiej za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w ramach programu Erasmus+. eTwinning został zainaugurowany w 2005 r. jako główna akcja programu eLearning Komisji Europejskiej. Od 2014 roku jest ściśle związany z programem Unii Europejskiej Erasmus+, wspierającym edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe.

 

Jakie są zalety pracy w eTwinning?

•             Elastyczność i efektywność – program pozwala nauczycielom na swobodny wybór tematu, czasu trwania projektu, planowanych działań, dogodnych narzędzi, liczby szkół partnerskich i przede wszystkim idealnej integracji działań z programem nauczania. Gwarantuje nabywanie nowych kompetencji w atrakcyjny dla młodych ludzi sposób.

•             Dostępność i otwarta formuła – wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do rozpoczęcia współpracy są udostępniane bezpłatnie na europejskim portalu www.etwinning.net. W bezpiecznym środowisku, za pomocą prostych w obsłudze narzędzi użytkownicy komunikują się, wymieniają informacjami, wspólnie planują i realizują swoje projekty. Wykorzystują do tego np. czat czy wideokonferencje oraz różnorodne, nowoczesne i dobrane do własnych potrzeb zewnętrzne aplikacje i programy.

 •            Rozwój – eTwinning oferuje różnorodne, bezpłatne szkolenia, dzięki którym nauczyciele mogą poznawać i adaptować nowoczesne technologie i metody do swojego stylu pracy. Formuła programu mobilizuje do kreatywnego, aktywnego i efektywnego wykorzystania TIK angażującego uczniów w proces nie tylko realizacji, ale także planowania i ewaluacji działań.

   Kto może wziąć udział?

   

 W programie uczestniczyć mogą przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie, zarówno placówki państwowe, jak i prywatne (realizujące obowiązującą podstawę programową). W realizację projektu może być zaangażowana cała szkoła: nauczyciele wszystkich przedmiotów, uczniowie wraz z opiekunami, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, pedagodzy szkolni i pozostali pracownicy merytoryczni.

Jak zacząć?

Wystarczy zarejestrować się na portalu https://etwinning.pl   lub www.etwinning.net

   Zapraszam do zapoznania się z prezentacja przygotowaną przeze mnie i udostępniona na platformie moodle w sieci współpracy dla zalogowanych http://elearning.cen.edu.pl/moodle/course/view.php?id=361

Oraz przykładową twinspace koordynowanego przeze mnie i nagrodzonego Europejską Odznaką Jakości w 2016 projektu eTwinning Thinking Outside the Box

https://twinspace.etwinning.net/835/home