Tworzenie materiałów interaktywnych na platformie Liveworksheets na lekcjach języka angielskiego.

„Obyś żył w ciekawych czasach”  to stare chińskie przekleństwo, które dla wielu z nas stało się faktem, bo czyż można było żyć w ciekawszych czasach niż my obecnie, gdzie niepewność każdego dnia stawia nas w gotowości na każdy możliwy scenariusz. Jednego dnia pracujemy w szkole, następnego trafiamy na kwarantannę, czy też nauczanie zdalne. Prawdziwym koszmarem stają się dla nas sposoby pozyskiwania efektów pracy naszych uczniów. W poszukiwaniu rozwiązań natknęłam się na praktyczne narzędzie do tworzenia własnych interaktywnych kart pracy, testów i sprawdzianów „Liveworksheets”, które wykorzystuje podczas zdalnego nauczania oraz podczas tradycyjnej lekcji. Dodatkową zaletą tego narzędzia jest to, że mogę również wykorzystywać materiały przygotowane i udostępnione przez innych nauczycieli.

 

Jak korzystać z zasobów platformy Liveworksheets

Musisz zarejestrować się jako nauczyciel, aby korzystać z następujących funkcji:

- twórz interaktywne arkusze,

- otrzymuj odpowiedzi uczniów w skrzynce pocztowej,

- zarejestruj uczniów lub zaproś ich do rejestracji,

- twórz interaktywne skoroszyty dla swoich uczniów,

- sprawdź pracę i postępy swoich uczniów.

Po rejestracji i zalogowaniu się na stronie, uzyskujemy dostęp do bazy kart pracy z wielu przedmiotów. Aby korzystać z gotowych materiałów nie jest wymagana rejestracja.

 

Liveworksheets to narzędzie bardzo łatwe w obsłudze, które stwarza możliwość wykorzystania ciekawych ćwiczeń w różnorodnych formach, takich jak: uzupełnianie luk, łączenia i przesuwanie elementów, wybieranie, czy zaznaczanie poprawnych odpowiedzi oraz słuchanie i nagrywanie wypowiedzi. W karty pracy można wklejać obrazy i filmy. Ponadto narzędzie umożliwia samodzielne sprawdzenie pracy przez uczniów lub odesłanie bezpośrednio do nauczyciela. Nauczyciel ma możliwość tworzenia klas, grup i przypisywania do nich uczniów, wygenerowania kodów dostępu i tworzenia zeszytów ćwiczeń i monitorowania ich postępów.

Po utworzeniu konta i zalogowaniu się można przystąpić do pracy. Tworzymy tradycyjną kartę pracy w wybranym przez siebie narzędziu, np. Word, Paint lub innym graficznym. Przy przygotowywaniu arkusza trzeba zaplanować w jakiej formie interaktywnej chcemy przekazać go uczniom. Przygotowany arkusz powinien zostać zapisany w formatach pdf, jpg lub png, następnie importowany do programu. Miejsca, które mają być interaktywne zaznaczamy i w okna zaznaczeń wpisujemy polecenia – hasła. Jest ich kilka i trzeba się ich po prostu nauczyć. Serwis oferuje instrukcje i filmowe tutoriale, które krok po kroku pokazują sposoby tworzenia zadań interaktywnych.

Wszystkich zainteresowanych tworzeniem własnych interaktywnych kart pracy zapraszam do swojej sieci współpracy, gdzie zamieściłam szczegółową prezentacje na temat tworzenia i wykorzystania kart Liveworksheets oraz na moje szkolenie e-learningowe, gdzie będziecie Państwo mieli okazje zapoznać się szczegółową z tym narzędziem i stworzyć własną kartę pracy.

sieć - link do prezentacji