Piątki z eksperymentem

V 2021 Piątki z eksperymentem

w grupie Żabki z oddziału przedszkolnego

Szkoły Podstawowej nr 2 w Sianowie


 

Co zrobić, by dzieci nie nudziły się w przedszkolu? Jak sprawić, by chętnie uczestniczyły w zajęciach? Jak rozbudzić w nich ciekawość świata? Po prostu pozwolić im eksperymentować! „Piątki z eksperymentem” to projekt realizowany w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sianowie w grupie Żabek 5-6 latków. Przedszkolaki pod kierunkiem pani Małgorzaty Oleśkiewicz – wychowawczyni przeprowadzają proste doświadczenia i eksperymenty, które dają im dużo zabawy, a przy tym sporą dawkę wiedzy. Dzięki wykonywaniu eksperymentów i doświadczeń dzieci mają możliwość odkrywać tajniki świata oraz zagłębić się w zagadki życia.

Pierwsze doświadczenia przygotowywała pani Małgorzata. Dzieciom bardzo się to podobało. Czekały na każdy piątek aby móc coś zbadać, sprawdzić, dotknąć, powąchać, obserwować i wyciągać wnioski. Jednak dzieciom to nie wystarczało, bo kto nie chciałby przenieść się do barwnego świata eksperymentów jako ciekawy naukowiec? Kto nie chciałby sprawdzić się jako badacz i pokazać innym co się dzieje, gdy….

Teraz to właśnie dzieci przygotowują wszystkie potrzebne rzeczy w domu, by móc w przedszkolu przeprowadzić swój wybrany przez siebie eksperyment. Co im dają takie zajęcia? Dzięki nim dzieci rozbudzają swoją wyobraźnię oraz zapoznają się z nowymi zjawiskami i pojęciami. Niesamowite jest to, jak z wielkim zaangażowaniem realizują swoje doświadczenia. Widać jak rodzi się w nich pasja, rozwijają talenty, zdobywają pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Zrealizowane przez nich eksperymenty:

·Tęcza na talerzu

·Ocean w butelce

·Kolorowy deszcz

·Łączenie kolorów

·Wędrująca woda

·Hodowla kryształków soli

·Hodowla fasoli

·Uciekający pieprz

·Co pływa a co tonie?

·Lampa lawowa

·Wulkan

·Ciecz nienewtonowska

·Dmuchanie baloników

·Magiczny atrament

·Tworzenie chmury na mrozie

·Czy śnieg jest czysty?

·Oglądanie roślin pod mikroskopem

·Robienie slimów

·Malowanie na mleku

·Skaczące jajo

·Bańka w bańce

i inne :)

Brawo Żabki! Brawo pani Małgorzato!