"Wieża liderów" jako narzędzie do integrowania zespołów klasowych

            W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie, wiemy jak ważną rolę w życiu uczniów odgrywa wspólna zabawa. Dzięki niej dzieci nabywają umiejętności społeczne, zachęcają się nawzajem do działania, wspólnie rozwiązują problemy, dzielą radości i rozczarowania. Ponadto podczas wspólnych zabaw uczniowie  w sposób naturalny komunikują  się ze sobą, odkrywają w czym są do siebie podobni a czym się różnią, rozwijają umiejętności interpersonalne oraz umiejętności samokontroli.

            Edukacja opiera się na relacjach. Dzieci spędzają w szkole, ze swoimi rówieśnikami, większość czasu w ciągu dnia. Integracja grupy przede wszystkim ma na celu sprawić, aby wspólnie spędzany czas był przyjemny i efektywny. Budowanie więzi w klasie i dobry klimat na lekcji mogą w  znaczący sposób wpłynąć na sukcesy edukacyjne dzieci. A z pewnością chronią je przed poczuciem przeciążenia i stresem.

            Czy w szkole można znaleźć przestrzeń na wspólną zabawę? Oczywiście, że tak! W naszej placówce jesteśmy świadomi potrzeby i znaczenia integracji zespołów klasowych. Dlatego
też w tym roku szkolnym, staramy się sukcesywnie przeprowadzać zajęcia integracyjne oparte na wspólnej zabawie, w każdym zespole klasowym.

 

           

 

           Wspaniałym narzędziem do wykorzystanie podczas tego typu zajęć jest gra „Wieża liderów”. Gra polega na ułożeniu wieży z klocków przy współpracy wszystkich zawodników. Każdy z graczy trzyma w ręce sznurek, na jego końcu znajduje się  dźwig, którym należy unosić klocki, tak aby powstała wieża. Każdy uczestnik musi manewrować  sznurkiem, tak aby wieża się nie zawaliła. Przed rozpoczęciem gry należy podkreślić, że przy wykonaniu tego zadania, każdy uczeń jest ważny i każdy odgrywa znaczącą rolę.

            Po zakończeniu gry, warto zadać uczniom pytania:

- co się podobało?

- co przeszkadzało?

- jakie emocje towarzyszyły?

- czy lubią pracę w grupie, czy raczej lepiej odnajdują się w pracy indywidualnej?

            Podczas zabawy z „Wieżą liderów” uczniowie odczuwają cały wachlarz emocji – zarówno tych przyjemnych, jak nieprzyjemnych. Można również zaobserwować relacje panujące w grupie oraz jak poszczególne osoby odnajdują się podczas realizacji wspólnego zadania.

            Świetna zabawa gwarantowana!

                                                                                                          Edyta Konopacka-Ilkiewicz

                                                                                                                      pedagog szkolny