Zajęcia języka angielskiego w przedszkolu w ZSP Polanów.


W październiku zostałam zaproszona na lekcję otwartą języka angielskiego jako doradczyni metodyczna. Zachęcam do zapoznania się z zajęciami przeprowadzonymi przez nauczycielkę Zespołu Szkół Publicznych w Polanowie - Panią Martynę Ciułę.

It’s autumn! - zajęcia języka angielskiego w grupie przedszkolnej w Polanowie

        Czy język angielski w przedszkolu to dobry pomysł? Oczywiście! Dzięki niemu dzieci nauczą się tego języka i będą mogły porozumiewać się z innymi ludźmi na całym świecie. Co więcej, język angielski pozwoli na lepszy start w szkole, a także zapewni lepszy start podczas poszukiwania pracy w późniejszym czasie. Nauka stymuluje rozwój poznawczy, a także uczy tolerancji na nowe zjawiska. Dziecko w wieku około 10. roku życia uczy się innych języków przez pryzmat języka ojczystego. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie nauki wypowiadania głosek po angielsku przed osiągnięciem tego wieku.

        Jesień to doskonały moment do zapoznania dzieci ze słownictwem związanym z ta porą roku. Na zajęciach w szkolnej zerówce w Polanowie dzieci miały okazję poznać typowo jesienne słownictwo – apple, pumpkin, mushrooms, tea, coffee, pear, marshmallows, jam, honey, pumpkin pie. W trakcie zajęć przedszkolaki utrwaliły również liczny oraz nazwy kolorów. Była to doskonały moment aby wspólnie przeliczać kasztany i orzechy włoskie.

        W trakcie naszego spotkania z językiem angielskim nie zabrakło wspólnego śpiewania oraz zabaw z wykorzystaniem metody TPR. Największe zaangażowanie wzbudziła zabawa z magicznymi słoikami i latarkami – „prześwietlanki”. Dzieci z  niecierpliwością czekały na podświetlenie kolejnego słoika, który skrywał dary jesienne.

        Całość 30-minutowych zajęć została przeprowadzona w języku angielskim. Ważne jest, aby przedszkolaki uczyły się języka angielskiego, ponieważ pomoże im to w przyszłości i będą mogły porozumiewać się z innymi i rozumieć, co ludzie do nich mówią. Nauczyciel powinien układać zajęcia w taki sposób, aby wykorzystać ich maksymalne skupienie na samym początku zajęć. Ważna jest różnorodność i przeplatanie nauki z elementami zabawi. Warto odejść od typowych książek i podręczników do nauki, lepiej zachęcić przedszkolaka do nauki języka angielskiego przez śpiewanie piosenek, tańczenie lub inną interakcję.

 

Martyna Ciuła – uwielbia pracować z dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi. W zawodzie pracuje od 2011 roku i ciągle się dokształca. W 2018 roku ukończyła dwutygodniowe szkolenie w szkole ETI na Malcie poświęcone nauczaniu dzieci od przedszkola po ostatnią klasę szkoły podstawowej - The Playgroud Classroom Methodology for Primary Level. Uwielbia nowinki technologiczne, które wykorzystuje podczas swojej pracy. Nauczycielka w Zespole Szkoły Publicznych w Polanowie.

Zachęcam do zapoznania się rónież z konspektem zajęć przygotowanym przez Panią Martynę Ciułę. Pobierz 

Dorota Wójcicka-Popowicz
doradczyni metodyczna z języka angielskiego