Interaktywne doświadczenia fizyczne w berlińskim Spectrum - przykład wyjazdu edukacyjnego

     Centrum Nauki   SPECTRUM przy Niemieckim Muzeum Techniki, założone w 1983 r., jest najstarszą tego rodzaju placówką w Niemczech i cieszy się szczególną popularnością wśród dzieci i  młodzieży. Na czterech piętrach o powierzchni 1400 m² ustawiono 150 stanowisk eksperymentalnych, dzięki którym kontakt z naukami przyrodniczymi i techniką staje się szczególnym przeżyciem. Po zakończeniu gruntownej modernizacji w sierpniu 2013 r. jest tam wiele ciekawych nowości do odkrycia. Należą do nich przede wszystkim stanowiska eksperymentalne w dziale „Strefa światła”. Kolorowe płaszczyzny świetlne dużego formatu, wywodzące się ze światła słonecznego, można dowolnie mieszać, tworząc nowe odcienie barw. Można także ucieszyć wzrok widokiem unoszącej się w sali tęczy, powstałej bez udziału cząsteczek wody. Popularne eksperymenty, np. z wahadłem Foucaulta czy „Hatą Czarownic” unaoczniają obserwatorowi obroty Ziemi i wystawiają na próbę jego zmysł orientacji. Ścieżki  w barwach widma światła białego od fioletu do czerwieni wyznaczają poszczególne strefy tematyczne wystawy i ułatwia orientację. Stanowiska eksperymentalne i eksponaty wraz z uzupełniającymi je informacjami są maksymalnie dostępne, zrozumiałe i łatwe w obsłudze. W cenie tego  samego  biletu można zwiedzać muzeum techniki z charakterystycznym samolotem Douglas C-47 Skytrain, znanym jako Dakota, który był powszechnie używany przez alintów podczas II wojny światowej i brał udział w akcji pomocy dla Berlina  podczas jego  blokady od czerwca 1948 do maja 1949 roku. Samolot  znajduje się  na  tarsie muzeum techniki, z którego rozpościera się piękny widok na Potsdamer Platz, Sony Center i Filharmonie Berlińską gdzie  przez  35 lat do roku  1989  dyrygentem był sam Herbert von Karajan. Znajdują się tam też duże  zbiory  związane z  transportem wodnym, lądowym i  powietrznym. Przy głównym wejściu podwieszony jest na holu Muzeum Techniki samolot Cessna, na którym Mathias Rust wylądował 28 maja 1987 roku na  Placu Czerwonym w Moskwie co spowodowało wymianę  większości  generałów ZSRR, nawet  podczas trwania całej II wojny światowej nie mieli  tylu zmian w  wojsku  na kluczowych  stanowiskach dowodzenia. Przed  wjściem do  Spectrum  znajdują  się  oddalone  od siebie o kilkadziesiąt  metrów dwie  czasze, przypominające  anteny  satelitarne. Czasze ogniskują  fale  akustyczne  co pozwala usłyszeć  szept z odległości kilkudziesięciu metrów. Czas jaki  należy  przeznaczyć na zwiedzanie Spektrum oraz muzeum  motoryzacji  to  około  2  godziny. Chcąc kontynuować  zwiedzanie muzeum Techniki  należy  wyjść  na  zewnątrz  i  przejść około 150 m do kolejnego budynku, w którym wejście jest  od  Trebbiner Str. Czas  przy  dokładnym  zwiedzaniu  też  około 2  godziny. W  obu  budynkach znajdują  się kawiarnie i  sklepy z pamiątkami. Moje  doświadczenia  wyjazdów do  SPECTRUM  pokazują, że dzięki nim powiększa się  grono uczniów  zainteresowanych fizyką.                                                 

 

Ceny  biletów  :  normalny 8 Euro, ulgowy  4 Euro,  dla  grup  powyżej 10 osób  5 Euro, młodzież  2 Euro, po  godzinie 15.00  dla młodzieży  poniżej 18 roku życia do  zamknięcia jest wejście wolne.

W przypadku  wyjazdu z młodzieżą należ zarezerwować  termin trzy  tygodnie  przed  wyjazdem na stronie  muzeum                  https://sdtb.de › spectrum › startseite  możliwe terminy rezerwacji są od wtorku do piatku w godzinach  od 9.00 do godziny 13.00.

W przypadku pytań  służę pomocą   witoldgrabowski@cen.edu.pl

Adres: 

Science Center Spectrum

Trebbiner Straße 9

Wejście  od  Möckernstraße 26

10963  Berlin - Kreuzberg