VI 2021 Jak bezpiecznie wypoczywać na wakacjach

Katarzyna Fiebiger - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej

Jak bezpiecznie wypoczywać na wakacjach katarzynafiebiger@cen.edu.pl

Zbliżają się wyczekiwane wakacje po szczególnie trudnym roku pracy stacjonarnej i zdalnej. Czas zabawy i odpoczynku. Każdy ma swój pomysł na spędzanie czasu wolnego od obowiązków szkolnych. Ważne jednak, by w każdym miejscu, gdziekolwiek będziemy, pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności i bezpieczeństwa. Szeroko rozumiana edukacja zdrowotna w klasach I-III w dużej mierze uwzględnia działania sprzyjające utrzymaniu zdrowi fizycznego, psychicznego i społecznego naszych wychowanków. Wszelkie aktywności dzieci kształtujemy w ten sposób, aby nabywały umiejętność korzystania z rozwijających się umysłowych procesów poznawczych, niezbędnych do tworzenia własnych wzorów bezpiecznej zabawy, nauki i odpoczynku. Chciałabym przedstawić kilka gotowych materiałów do wykorzystania z dziećmi, aby po feriach letnich wszyscy zdrowi, zadowoleni i w bardzo dobrej kondycji psychicznej i fizycznej stawili się we wrześniu gotowi na nowe wyzwania .

Oto znalezione w sieci przykładowe poradniki bezpieczeństwa: tu bezpieczeństwo nad wodą, w górach i piosenka, escape room, gra 1, gra 2, gra 3, film zrobiony przez dzieci, puzzle, zagadki, wakacyjne memory, kierunki świata.

Do zapamiętania i utrwalenia WAŻNE TELEFONY:

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych i policji (ułatwieniem w zapamiętaniu numeru jest pokaz na twarzy: broda, nos, oczy. Kilkakrotnie wskazujemy i wypowiadamy numer)

601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiam kilka z nich w bardziej humorystyczny i łatwiejszy dla dzieci sposób zapamiętania w postaci rymowanek:

  1. Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
  2. Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
  3. Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
  4. W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
  5. Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.

A tu hasło bezpiecznej zabawy przygotowywane przez moich uczniów z klasy III C z SP 4 im. Zdobywców Kosmosu w Koszalinie. Jest uniwersalne i do wykorzystania o każdej porze roku. Życzę słonecznych i bezpiecznych wakacji :)