Język niemiecki w szkołach branżowych i technikach

Dobra znajomość języka angielskiego w zawodzie stanowi dziś już standard. Znajomość języka niemieckiego w zawodzie może natomiast zwiększyć szanse zawodowe młodych absolwentów szkół branżowych i techników. Nie da się ukryć, że Niemcy, kraj bezpośrednio sąsiadujący z Polską, jest na wyciągnięcie ręki i jednocześnie jest też najważniejszym partnerem handlowym Polski. Polscy pracodawcy coraz częściej potrzebują pracowników, a raczej fachowców z dobrą znajomością języka niemieckiego. Podobnie jest w przypadku licznych niemieckich i międzynarodowych przedsiębiorstw, które obecne są na polskim rynku pracy i które wysoko cenią znajomość języka niemieckiego u pracowników.

        Dlatego ważnym elementem jest uświadamianie sobie tych zmian przez nauczycieli języka niemieckiego pracujących w szkołach branżowych i technikach oraz postrzeganie nauczania języka niemieckiego przez pryzmat przedmiotów zawodowych. Współczesna młodzież ma bowiem dostrzec ważność roli języka niemieckiego specjalistycznego w procesie kształcenia i w planowaniu przez nich ich dalszej kariery zawodowej.

        Szansą zwrócenia większej uwagi na język niemiecki specjalistyczny w szkole branżowej i technikum, jest nawiązanie bądź wzmocnienie współpracy z nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz przedsiębiorstwami i instytucjami partnerskimi, które już teraz wspierają proces edukacji i praktyki zawodowe młodzieży. Wsparcie instytucji partnerskich szkół branżowych i techników w nauczaniu języka niemieckiego specjalistycznego, może bowiem stworzyć ciekawą ofertę zawodową dla absolwentów szkół o profilu zawodowym.

        Proponuję i zachęcam do udziału i współpracy w ramach projektów wspierających język niemiecki w polskich szkołach o profilu zawodowym. Projekty unijne Erasmus+, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, itp. pozwalają na szereg aktywności skierowanych do uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół branżowych i techników oraz podkreślają rolę języka niemieckiego w zawodzie.

        Zachęcam również do wykorzystania niemieckich doświadczeń w kształceniu zawodowym, tzw. systemu dualnego, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom niemieckiego rynku pracy.

        Sądzę, że nowe pozycjonowanie szkół branżowych i techników w systemie edukacji zoptymalizuje współpracę nauczycieli języka niemieckiego i przedmiotów zawodowych oraz uświadomi młodzieży ważność języka niemieckiego w ich karierze zawodowej.

Renata Lemańczyk
Doradca metodyczny języka niemieckiego