„Dzieło Biblijne” – aplikacja na Narodowe Czytanie Pisma Świętego oraz do pracy podczas lekcji religii

Aplikacja „Dzieło Biblijne” - aplikacja na smartfony

Autorzy aplikacji „Dzieło Biblijne” przygotowali zakładkę Narodowe Czytanie Pisma, dzięki której mamy dostęp zarówno do tekstu biblijnego jak również innych ciekawych materiałów, które możemy wykorzystać na lekcji religii.

 

Tekst Ewangelii św. Marka jest podzielony na 49 części. Pierwszy z nich Mk 1,1-8 nosi nazwę Jan Chrzciciel – „Głos Zwiastujący Mesjasza i syna Bożego.

 

Wprowadzając uczniów w tematykę danego fragmentu, warto najpierw klikając w ikonę z prawe strony ekranu i przeczytać kontekst historyczny i literacki. Następnie po lekturze tekstu zachęcamy do przeczytania komentarza. W aplikacji do każdego fragmentu jest także podana interpretacja Ojców Kościoła. Interpretacja tekstu w nauczaniu Kościoła, refleksja oraz materiał wizualny pod tytułem sztuka, gdzie znajdziemy elementy sztuki sakralnej nawiązujące do czytanego fragmentu biblijnego.

 

Bogactwo źródłowych, pozwala na różne metody pracy w zależności od naszych potrzeb oraz zainteresowania tematem naszych uczniów. Ponieważ będą oni mieli dostęp do aplikacji również po naszej lekcji, warto promować sięganie do niej także poza lekcją i poza szkołą. Może to być forma dodatkowej pracy czy element projektu edukacyjnego.

Czytanie Pisma Świętego to także okazją na głośne werbalizowanie jego treści. Aplikacja jest tutaj tylko narzędziem wspomagającym naszą pracę. Po zainstalowaniu ma ją każdy i dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni do jednego czy kilku egzemplarzy fizycznej biblii. Warto jednak podsiadać taki egzemplarz klasowy, by w uroczysty sposób czytać wybrane fragmenty. Z własnego doświadczania wiem, że jednak fizyczny tekst, taki w formie Pisma Świętego powinien być zawsze na pierwszym miejscu. Dopiero gdy już przeczytaliśmy go wspólnie tzn. jeden z uczniów czyta fragment, proponujemy by uczniowie pracując indywidualnie lub w grupie wykorzystali elementy aplikacji Dzieło Biblijne.

Dlaczego warto zainstalować aplikację Dzieło Biblijne?

Pierwszym atrybutem przemawiającym za tym by zachęcić uczniów do pobrania aplikacji na własne smartfony jest dostęp do tekstu Pisma Świętego, Starego jak i Nowego Testamentu - Biblia Tysiąclecia wydanie piąte z przypisami.

     

Darmowy dostęp do całego tekstu biblijnego, umożliwia zachęcenie uczniów do korzystania z niego podczas zajęć w klasie jak i do wyrobienia w nich nawyku sięgania do niego poza lekcją w dowolnym czasie. Pracując metodą BYOD – Przynieść własny sprzęt – uczniowie we własnych smartfonach mogą odszukiwać zadane perykopy biblijne. Pojawiają się dotąd nieosiągalne możliwości, gdyż każdy może pracować z tekstem indywidualnie, na własnym egzemplarzu.

Świetnym pomysłem jest zadawanie pracy polegającej na pobraniu wyodrębnionego tekstu biblijnego dzięki mechanizmowi rzut ekranu i następnie umieszczenie go jako obrazu w aplikacji OneNote. Na tak pobranym wycinku, uczniowie mogą zaznaczać, rysować schematy czy pisać notatkę z lekcji.

Tekst biblijny zawiera także przypisy, które znajdują się pod wybranym rozdziałem tekstu. W aplikacji znajduje się także słownik biblijny oraz Bibliomapa z której warto korzystać, gdyż wzbogacona jest zdjęciami oraz opisem wyjątkowych miejsc biblijnych. Dzięki tym dodatkom, możemy podczas lekcji wykonywać ćwiczenia, poszukiwania i poznawania haseł słownika biblijnego czy poznawania geografii biblijnej.

 

Aplikacja zawiera również zakładkę ciekawostki, gdzie losowo możemy uzyskać ciekawe informacje na temat zagadnień około biblijnych.

Katecheza na temat niedzielnej Ewangelii.

Dobrą praktyką katechetyczną, jest praca na lekcji z tekstem z niedzielnego czytania liturgicznego. W aplikacji „Dzieło Biblijne” jest zakładka Czytanie na niedziele (lektury i komentarz). Są w niej opublikowane wszystkie teksty liturgiczne na najbliższą niedziele do przodu. Wybierając tekst mamy możliwość wybrać dodatkowe materiały klikając w ikonkę książki po prawej stronie ekranu. Fajną opcją jest możliwość zobaczenia tekstów paralelnych.

  

 

CEN Koszalin, Kazimierz Raczyński 19.04.2023 r.

Pliki do pobrania
Pobierz